Elektromotory pohání různé technologie, od aut a domácích spotřebičů po zemědělské stroje a výrobní linky. Co když ale dojde k jejich poruše? Dá se elektromotor opravit? A vyplatí se vůbec jeho oprava nebo je lepší pořídit si nový? Při hledání odpovědi je nutné zvážit několik faktorů, které vám představíme v dnešním článku.
Co je to elektromotor
Elektromotor je zařízení, které přeměňuje elektrickou energii na mechanickou prostřednictvím elektromagnetických polí. Každý elektromotor se skládá z nepohyblivé části zvané stator a z pohyblivé části zvané rotor, která se otáčí uvnitř statoru. Průchodem elektrického proudu vinutím statoru a vinutím rotoru se vytváří dvě magnetická pole, která na sebe vzájemně působí přitažlivými a odpudivými silami tak, že se rotor otáčí.
Od objevu elektromotoru uherským fyzikem Štefanem Aniánem Jedlíkem uběhlo téměř 200 let a dnes je součástí automobilů, vlaků či lodí, v nichž pohání pohyblivé části a kola. Elektromotory najdeme také v mnoha domácích spotřebičích jako jsou pračky, sušičky, lednice nebo klimatizace. V zemědělství jsou elektromotory využívány pro pohon traktorů a čerpadel, a zásadní roli hrají také v průmyslové výrobě, zejména pro pohyb výrobních linek a dopravních systémů.
Opravy elektromotorů
Riziku poruchy se bohužel nikdy nejde zcela vyhnout; v takovém případě přichází na řadu oprava elektromotoru. Přivolaný technik musí v první řadě diagnostikovat příčinu problému. Nejčastěji se jedná o problémy s ložisky, vinutím, pojistkami nebo opotřebenými řemeny. Servisní technik následně elektromotor demontuje, aby zkontroloval stav jednotlivých součástí a následně poškozené nebo opotřebované součásti opraví nebo vymění. To může zahrnovat obnovu izolace vinutí, výměnu ložisek nebo opravu mechanických částí. Závěrem servisní technik jen sestaví funkční elektromotor do původního stavu a podrobí jej testování, aby si ověřil, že funguje správně a bezpečně.
Převíjení elektromotorů
Převíjení elektromotorů je specifický typ opravy, který se zaměřuje na obnovení izolace vinutí motoru a výměnu vinutí v případě jejich poškození. Tento proces se obvykle provádí v případech, kdy je vinutí motoru poškozeno vlivem přehřátí, vlhkosti nebo mechanického stresu. Převíjení elektromotorů vyžaduje zkušeného servisního technika s potřebným know‑how a speciálním vybavením. Přestože může být převíjení časově náročné a finančně nákladné, rozhodně se vyplatí v případech, kdy je elektromotor velice drahý nebo dokonce nenahraditelný.
Vyplatí se investovat do opravy elektromotoru?
Rozhodnutí, zda elektromotor opravit, nebo vyměnit, může být ošemetné a odpověď na otázku, zda se taková oprava vyplatí, závisí na mnoha faktorech. Je ale důležité podotknout, že každý elektromotor se dá opravit. Oprava či převíjení stávajícího elektromotoru stojí obvykle méně než nákup nového elektromotoru, to ale neplatí v případě menších motorů, které jsou levnější a mají krátkou dodací lhůtu. Větší elektromotory jsou naopak velmi nákladné a často mají dlouhou dodací lhůtu, proto se vyplatí je opravit, je-li to vůbec možné.
V některých případech může být oprava elektromotoru rychlejší než objednání a dovoz nového motoru, což minimalizuje dobu, po kterou je zařízení mimo provoz. Před rozhodnutím, zda pořídit nový elektromotor nebo raději opravit ten starý si proto srovnejte dobu realizace opravy versus dobu jeho výměny.
V průmyslových provozech závislých na výkonných strojích poháněných elektromotory se vyplatí mít nachystaný náhradní funkční elektromotor do zálohy, v případě poruchy jej vyměnit kus za kus, porouchaný motor poslat na opravu a poté jej mít v záloze jako náhradní. Elektromotory mohou dlouhodobě fungovat i po několika opravách, ale čím víc oprav motor prodělá, tím vyšší je riziko budoucích poruch.
Ačkoliv může oprava prodloužit životnost elektromotoru, nemusí být vždy možné dosáhnout stejné úrovně výkonu a spolehlivosti jako u nového motoru. Oprava starších elektromotorů může jejich výkon naopak zvýšit, jedná se navíc o ekologicky šetrné řešení.
-
Ubytování v Krkonoších aneb návrat k tradicím ve staročeské horské boudě
Horská farma na Růžové hoře se nachází 3 a půl kilometru pod vrcholem naší nejvyšší hory, Sněžky. Děčínská bouda slouží jako tradiční horský hostinec s možností cenově dostupného ubytování v nadmořské výšce 1280 m. Ubytování na horách nabízí dechberoucí výhledy,… Číst dále
-
Volby online: Jaká je budoucnost voleb v digitálním světě?
Jistě bychom všichni ocenili, kdybychom mohli volit doma z gauče, ale za jakých podmínek je to reálné? Číst dále
-
Decentralizace internetu: Co je Web 3.0 a jaké má následky?
Každý uživatel by měl mít po ruce asistenta, který mu pomůže najít přesně to, co na internetu hledá. Číst dále
Sára Aiblová je studentkou brněnské právnické fakulty. Kromě práva se zajímá o psychologii, kulturu a cestování. Baví ji prozkoumávat aktuální témata ze světa technologií či wellness a předávat je čtenářům.