jak nahodit pojistky

Jak nahodit pojistky a spadlý jistič: Kde je najít a co dělat

Není problém si s řadou úkonů spojených s elektřinou v domácnosti poradit sami. Je však třeba pracovat obezřetně. Výpadky proudu během bouřky, nebo distributorem ohlášené výpadky nejsou ničím zvláštní. Co však dělat, pokud výpadek proudu nemá žádnou příčinu? Jak fungují pojistky a jističe? Jak nahodit pojistky a jak nahodit hlavní jistič? Odpovědi naleznete v následujících řádcích.

Jak fungují pojistky a jističe?

Klasické pojistky dnes už pravděpodobně nepotkáte. Tyto elektrické přístroje slouží k ochraně proti přepětí a zkratu. Uvnitř keramického obalu se nachází drát, který se v případě problému přetaví a přeruší obvod. Dnes jsou běžné jističe.

Tyto stroje s páčkou chrání před elektrickým přepětím a zkratem – ovšem trochu odlišným způsobem. V případě zkratu dojde k elektromagnetickému působení na kotvu a jistič se vypne. Proti přepětí chrání bimetalový pásek, který se vlivem působení tepla ohne a přeruší obvod.

Co když vypadnou pojistky?

Pokud nastane výpadek proudu, nejčastěji se jedná o ohlášený výpadek proudu. Obvykle se jedná o údržbu sítě vysokého napětí, případně opravy na místních rozvaděčích. Tyto výpadky ohlašuje distributor, a to s dostatečným předstihem, aby se na ně domácnosti mohly připravit.

Setkat se však můžete také s neohlášeným výpadkem. Obvykle je to během nepříznivého počasí, například když je bouře nebo vichřice. Může také jednat o poruchu na rozvaděči, o které distributor elektřiny zatím neví. V takovém případě zavolejte distributorovi elektřiny a výpadek proudu nahlaste.

jak nahodit pojistky v panelaku

Jak doma nahodit pojistky?

O tom, jak nahodit pojistky v rodinném domě a jak nahodit pojistky v paneláku, by vás měl informovat elektrikář nebo revizní pracovník. Pojďme si nyní říct postup, jak doma nahodit pojistky:

  • Vypněte všechny elektrické spotřebiče – snížíte tím riziko jejich poškození a přetížení elektrického obvodu po obnovení dodávek proudu do sítě.
  • Najděte elektrický rozvaděč – běžně se nachází na chodbě, u vstupních dveří, ve sklepě, nebo garáži. Má podobu krabice umístěné na zdi.
  • Vypněte hlavní jistič – pokud se nachází v pozici ZAPNUTO, přepněte jej do opačného polohy a nahoďte ho zpátky.

Děje se něco? Pokud proud funguje a jistič nepadá, jednalo se o krátkodobý zkrat. Jestliže jistič vypadl a proud nefunguje, pokračujte dál.

  • Zkontrolujte jističe – najdete na nich malé páčky nebo spínače, které jsou v poloze vypnuto nebo zapnuto. Tyto menší jističe slouží ke kontrole konkrétních elektrických obvodů v domácnosti.
  • Každý jistič nahazujte zvlášť – pokud jste našli shozený jistič, nahoďte ho. Jestliže nevíte, postupně shazujte a spínejte každý jistič. Díky tomu snadněji odhalíte vadný obvod.
  • Zkontrolujte důvod výpadku – jakmile najdete vadný obvod, zkontrolujte spotřebiče připojené na jistič. Může se jednat o špatný vypínač, zásuvku, žárovku, nebo rozbitý spotřebič.
  • Zavolejte elektrikáře – nepovedlo se vám najít příčinu? Nehazardujte se zdravím a kontaktujte odborníka.

Při manipulaci s elektrickými spotřebiči je třeba dbát na opatrnosti. Ve vadné elektrické síti dochází k vysokému napětí a kontakt se spotřebičem nebo částí elektrického rozvaděče pod proudem je zdraví nebezpečný.

Jak nahodit hlavni jistic

Jak nahodit jističe?

Najděte elektrickou rozvodovou skříňku, kde jsou jističe umístěny a podívejte se dovnitř, nejlépe se svítilnou. Pod každým jističem by mělo být uvedeno, pro který okruh slouží. Pokud u nich nic uvedeno není, nepanikařte. Všechny jističe by v tuto chvíli měly mířit směrem nahoru, pouze ten hlavní jistič dolů.

Jak nahodit hlavní jistič? Uchopte jej a zatáhněte po směru ostatních jističů. Pokud zůstane v horní poloze, je vše v pořádku a světla budou fungovat. V případě, pokud by opět spadl, je někde v obvodu krátké spojení (zkrat) a je tak nezbytné zavolat odborníka kvůli opravě. Vadný jistič je třeba vyměnit.

Proč nejde nahodit jistič?

Příčin může být celá řada. Pro začátek byste měli vypnout všechny spotřebiče a veškerá světla. Pokud ani potom nepůjde jistič nahodit, nejspíše budete potřebovat nový. Pokud jste však již dříve zasahovali do elektroinstalace, může být závada i jinde. Jistič totiž možná nechce sepnout, jelikož jste narušili kabel a způsobili zkrat. Sám přístroj pak může být v pořádku. V obou případech se ale bez pomoci odborníka neobejdete.

Prevence následků zkratu

Přepětí, podpětí a zkrat jsou rizika pro domácnost. Pro minimalizaci jejich rizika je důležitá prevence. Preventivní prostředky proti vadám v elektrické síti jsou následující:

  • kvalitní spotřebiče v dobrém stavu,
  • dobře udělaná a pravidelně revidovaná elektroinstalace,
  • pravidelné revize silných elektrických spotřebičů (trouby, elektrokotle, bojlery a další),
  • kvalitní jističe a pojistky,
  • kabelážní audit u starších zakoupených nemovitostí.

Výpadky proudu jsou běžná záležitost a není třeba se jich bát. Přesto při nich ale postupujte s rozvahou. Jestliže venku není bouře, můžou značit problém v elektrické síti. Důležitá je prevence, přesto se ale vyplatí vědět, jak nahodit pojistky a kde se u vás doma nachází elektrický rozvaděč.