Elektrické zařízení je nedílnou součástí každého domova. Zahrnuje veškeré elektrické rozvody, jako jsou zásuvky, rozvaděče, jističe i spotřebiče. Přestože je elektřina nezbytná pro pohodlí a funkčnost našich domovů, může také představovat vážné bezpečnostní riziko, pokud není pravidelně kontrolovaná a udržovaná. Jak často se musí taková kontrola provádět a kolik stojí revize na elektriku? Kdo může provádět revize a jaký je jejich průběh? V dnešním článku se dozvíte všechno, co potřebujete o revizi elektroinstalace vědět.
Co je to revize a proč je důležitá
Revize elektroinstalace je proces, během kterého revizní technik provede důkladnou kontrolu a testování všech elektrických zařízení v domě. Účelem revize je ověření bezpečnosti a funkčnosti elektrických zařízení a jejich uvedení do souladu s platnými normami a předpisy. Špatná elektroinstalace s sebou totiž nese riziko zásahu elektřinou nebo vzniku požáru.
Rozlišujeme tři druhy revizí elektroinstalace.
- Výchozí revize je nedílnou součástí kolaudace. Nařizuje ji stavební zákon.
- Pravidelná revize se provádí v pravidelných intervalech. Měla by odhalit, zda nedošlo k opotřebení některých součástí elektroinstalace nebo jiným změnám.
- Mimořádná revize se provádí buď pokud došlo ke změnám v elektroinstalaci, typicky při rekonstrukcích, nebo v případě podezření na poškození elektroinstalace.
Kdo může provádět revizi elektroinstalace
Revizi provádí revizní elektrotechnik, což je oprávněná, odborně způsobilá fyzická osoba, která má pro tuto činnost osvědčení podle § 7 zákona č. 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení. Oprávnění k provádění revizí vydává Technická inspekce ČR, ta zároveň spravuje seznam revizních elektrotechniků.
Průběh revize elektroinstalace:
Důkladná kontrola a testování probíhá ve třech fázích – počáteční vizuální kontrola, následné měření a zhotovení revizní zprávy. Před příchodem revizního technika si připravte projektovou dokumentaci budovy a záznamy o dosud provedených revizích elektroinstalace. Závěrem prohlídky je buď zjištění, že je elektroinstalace schopna bezpečného provozu nebo doporučení, co je třeba předělat.
- Vizuální kontrola zahrnuje prvotní prohlédnutí rozvodů a případné zatahání za vodiče, aby elektrotechnik zjistil, zda nejsou uvolněné.
- Měření a testování zahrnuje testy pomocí přístrojů, zejména měření napětí, proudů a odporů, aby revizní technik ověřil správnou funkci elektrických zařízení a zabezpečil, že elektroinstalace splňuje platné normy a předpisy.
- Revizní zprávu vydává elektrotechnik po dokončení revize. Tato zpráva by měla obsahovat druh revize, vymezení elektrického zařízení, v jakém rozsahu elektrotechnik revizi provedl a jaké při tom použil nástroje. Dále má revizní technik do zprávy napsat jaké provedl prohlídky a zkoušky a jaké hodnoty naměřil. Revizní zpráva by měla v neposlední řadě obsahovat také zjištěné závady, datum revize a jméno a podpis elektrotechnika. Obratem zkontrolujte, zda zpráva obsahuje všechny potřebné hodnoty a pečlivě ji uschovejte.
Jak často provádět revizi elektroinstalace
Pro domácnosti platí povinnost revize v rámci kolaudace a dále v případě, že byly prováděny rozsáhlé opravy. Ačkoliv pro domy a byty není jiná revize povinná, pro účely pojistných událostí i pro zajištění maximální bezpečnosti je vhodné revizi elektřiny provádět pravidelně, ideálně jednou za 5 let.
Povinné revize elektrických zařízení upravují technické normy ČSN 33 1500 a ŠSN 33 2000-6 ed. 2, v nichž je přesně stanoven průběh revize a obsah revizní zprávy. Vlastníci bytových domů musejí zajistit pravidelnou revizi elektroinstalace ve společných prostorách každých 5 let, stejná povinnost platí i pro firmy a kanceláře.
Povinné revize se vztahují také na veřejně využívané budovy jako jsou školky, školy a hotely, jejichž elektrické zařízení musí technik zkontrolovat jednou za 3 roky. Divadla, kina nebo obchodní domy s kapacitou nad 250 lidí provádí revizi každé dva roky. Pojízdné a přenosné prostředky zahrnující stánky, karavany a pojízdné prodejny musejí projít revizí každý rok. Lhůty pro revize elektroinstalace se odvíjí také podle prostředí, například ve vlhkém a prašném prostředí je nutné revize provádět častěji.
Cena revize elektroinstalace
Cena revize elektroinstalace se může lišit v závislosti na rozsahu a složitosti práce, velikosti objektu, lokalitě a dalších faktorech. U bytů a rodinných domů se cena revize obvykle pohybuje v rozmezí od 2000 do 5000 Kč.
-
Ubytování v Krkonoších aneb návrat k tradicím ve staročeské horské boudě
Horská farma na Růžové hoře se nachází 3 a půl kilometru pod vrcholem naší nejvyšší hory, Sněžky. Děčínská bouda slouží jako tradiční horský hostinec s možností cenově dostupného ubytování v nadmořské výšce 1280 m. Ubytování na horách nabízí dechberoucí výhledy,… Číst dále
-
Volby online: Jaká je budoucnost voleb v digitálním světě?
Jistě bychom všichni ocenili, kdybychom mohli volit doma z gauče, ale za jakých podmínek je to reálné? Číst dále
-
Decentralizace internetu: Co je Web 3.0 a jaké má následky?
Každý uživatel by měl mít po ruce asistenta, který mu pomůže najít přesně to, co na internetu hledá. Číst dále
Sára Aiblová je studentkou brněnské právnické fakulty. Kromě práva se zajímá o psychologii, kulturu a cestování. Baví ji prozkoumávat aktuální témata ze světa technologií či wellness a předávat je čtenářům.