people 2564425 1280

Vliv moderních technologií na nárůst dětské obezity

Oleksandra Lyalyk, 28. 6. 2021

Pediatři se v dnešní době u dětí stále častěji potýkají s nadváhou a obezitou, která je podle nich způsobená nezdravým životním stylem, a především nedostatkem pohybu. Jedná se přitom o jeden z nejzávažnějších zdravotních problémů 21. století a čeští pediatři považují narůstající nadváhu a obezitu v dětské populaci za vážný problém, který by se měl řešit. S nadváhou a se dnes potýká zhruba 20 % dětí a teenagerů, přičemž nepřiměřeně vysoká váha rozhodně neovlivňuje jen jejich vzhled, ale především zdraví. S obezitou, která je vyšším stupněm nadváhy, se dnes potýká zhruba 15 % dětských pacientů. A jaká je příčina narůstající váhy u dětí?

Velký podíl mají pochopitelně moderní technologie v podobě počítačů, tabletů a mobilních telefonů, které děti zaměstnávají většinu jejich volného času. Zatímco dříve děti musely vyrazit ven s kamarády, aby se nějak zabavily, v dnešní době není problém spojit se s kamarády prakticky z celého světa na dálku pomocí Skypu a podobných platforem, aniž by děti musely vstát z gauče.

Snímek obrazovky 2021 06 28 v 11.05.43

Pohled společnosti na to, jaký mají moderní technologie vliv na vývoj dítěte se však poměrně rozchází. Zatímco jeden tábor zastává názor, že počítače a mobilní telefony dětem škodí a jsou příčinou jejich sociální zaostalosti či jsou dokonce zdrojem „digitální demence“, druhý tábor jejich přínos kvituje, a v souvislosti s dětmi hovoří o „digitálních domorodcích“, kteří změní tvář dnešního světa. Nelze bohužel opomenout ani fakt, že pro mnoho rodičů je mnohem jednodušší zabavit dítě elektronickou hrou či pohádkou v tabletu, než s ním trávit hodiny skládáním puzzlí a stavebnic.

Kromě snížení pohybu u dětí mohou moderní technologie ovlivnit také tělesný vývoj dítěte. Především se jedná o špatné držení těla, které způsobuje vysedávání u počítače či zhoršení zraku kvůli nepřiměřenému přibližování očí k obrazovce. Děti do tří let by se počítačům a podobným zařízením neměly vystavovat vůbec, jelikož se v tomto věku učí skrze své tělo.

Nejen dětští doktoři proto varují, aby rodiče dětí nevytěsňovali fyzickou aktivitu dětí a dbali na zařazení pravidelného pohybu do jejich běžného denního fungování. Právě přístup rodičů, kteří by měli dětem nastavit jasné limity pro trávení času na počítači, mobilu či tabletu, může výrazně ovlivnit nejen fyzický a psychický vývoj dítěte, ale také jeho váhu a zdravý životní styl.

Čtěte také: