Ultrazvukový inhalátor jako léčebná metoda

Inhalace je léčebná metoda využívající vdechování par minerálních vod, roztoků léků nebo jejich aerosolů. Využívá se při onemocnění dýchacích cest, astmatu nebo chronickém onemocnění průdušek. Její hlavní přednost spočívá v tom, že napomáhá dopravit léčiva přímo tam, kde jsou potřeba. Také umožňuje aplikaci mikrogramových dávek léků. Díky tomu omezuje vedlejší účinky, které se mohou objevit u klasických léků. Množství účinných látek, které se dostanou do dýchacích cest závisí na kvalitě aerosolu, technice vdechování i stavu sliznice.

Nejčastěji se pro inhalaci využívá speciální přístroj, inhalátor. Existuje jich několik druhů a mohou fungovat na odlišných principech, vždy by měl lékař posoudit, jaká léčba je vhodná, na které obtíže. Hlavní dělení je na studenou a horkou inhalaci. U akutních zánětů je sliznice překrvená a zarudlá a je potřeba ji ochlazovat. Naopak při chronických onemocněních dolních cest dýchacích je potřeba rozpustit hleny a pomůže horká inhalace. Dále se rozlišuje, zda se léčebné látky rozptýlí pomocí stlačeného vzduchu, plynu, páry nebo ultrazvuku.

U ultrazvukového inhalátoru rozprašuje léčebné tekutiny na mikroskopické kapičky vibrační zařízení nazývané vysokofrekvenční oscilátor. Ten převádí léčebnou látku na aerosol, který je proudem vzduchu z ventilátoru přenášen k pacientovi. U inhalátorů je důležitým údajem velikost částic a nebulizační výkon. Velikost částic je důležitá pro cílení léčiv na konkrétní části dýchacího ústrojí. Částice do 5 mikrometrů jsou vhodné pro léčbu středních a dolních dýchacích cest, větší částice se využívají u léčby horních dýchacích cest. Nebulizační výkon udává, rychlost, jakou inhalátor zvládne měnit medikament na dýchatelnou mlhu. U vyššího výkonu je kratší doba inhalace.

Ultrazvukovým inhalátorem je vybavená ordinace dětské lékařky Zdounky MUDr. Ivy Petrové. Jejím pacientům pomáhá s uvolněním dýchacích cest a podle inhalovaného léčiva může pomáhat i při alergiích a dalších obtížích.