Na kardiovaskulární onemocnění umírá více než 40 % lidí. Jak onemocnění srdce a cév efektivně předcházet?

Nejčastější příčinou úmrtí v České republice jsou nemoci oběhové soustavy. Ty se podílejí na celkové úmrtnosti populace z více než 40 %. Dokonce ani v porovnání s Evropskou unií si nevedeme dobře. Ve srovnání s vyspělými zeměmi EU je u nás úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění až dvakrát vyšší. Jsou to tedy především srdce a cévy, na které bychom měli zaměřit naši pozornost, pokud se chceme dožít vysokého věku a strávit ho aktivně. Každý druhý Čech trpí vysokým krevním tlakem, který může vést k srdeční chorobě či dokonce k infarktu. Vysoký krevní tlak tak spolu s vysokou hladinou LDL cholesterolu patří k nejzávažnějším rizikovým faktorům kardiovaskulárních příhod.

Kardiovaskulárním onemocněním lze přitom poměrně efektivně předcházet. Pokud nepatříte mezi lidi, kteří mají onemocnění srdce a cév v rodině, dost pravděpodobně bude stačit, když budete dodržovat zásady zdravého životního stylu. Tam však nespadá jen vyvážená strava a dostatek pohyby, i když ty jsou také velmi důležité, ale také například omezení alkoholu či dodržení dostatečného množství spánku. Dostatečně dlouhý spánek stejně jako pravidelný odpočinek by ve vašem denním režimu neměly chybět.

Pokud je však něco opravdovým nepřítelem srdce a cév, je to stres. Zvýšená stresová zátěž totiž zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku a poruch srdečního rytmu. Pokud bychom chtěli stres z našeho života naprosto eliminovat, bylo by to pravděpodobně nemožné. Toto tělesné či duševní napětí a nerovnováhu zažíváme všichni dnes a denně z nejrůznějších příčin. Abychom stres z našeho života úplně vyřadili, museli bychom se naprosto vyvarovat jakékoliv změně, výzvě či vzrušení v našem životě. Přestože se však stresu nemůžeme zbavit úplně, můžeme se ho alespoň naučit mírnit a lépe jej zvládat. Kromě toho, že se budeme cítit víc psychicky v pohodě tak také budeme velice účinně předcházet onemocnění srdce a oběhové soustavy.K tomu, abychom se stresem efektivně bojovali se nemusíme vzdávat oblíbené práce, která je spojená s vysokým fyzickým i psychickým výkonem. Je však třeba toto vysoké pracovní nasazení adekvátně kompenzovat odpovídajícím množstvím pohybu, spánku a odpočinku. Důležité je také silné sociální zázemí a dobré vztahy s rodinou a blízkými.Další věcí, která nám může pomoci lépe odhadnout či odhalit riziko kardiovaskulárního onemocnění, je změření cévního věku. Měření, u kterého se zjišťuje rychlost pulsové vlny, někdy nabízí i lékárny. Pro ještě větší klid na duši a přesnější informace o zdraví srdce a cév můžeme navštívit také lékaře. Kardiologie Praha například nabízí svým pacientům klidové i zátěžové EKG vyšetření, které odhalí jakýkoliv začínající problém.

Naposledy aktualizováno 6. 9. 2022