Zimní období je pro naše zdraví těžkou zkouškou. Nejen, že jsme v zimě často nachlazení a řádí chřipka, ale také velmi často dochází k úrazům na náledí. Uklouznout na namrzlém chodníku je bohužel až příliš snadné. Ovšem spadnout šikovně tak, aby se člověku nic nestalo chce dávku umění. Jedním z nejčastějších zimních úrazů jsou zlomeniny. Nejen, že člověka překvapí prudká bolest a musí hned k lékaři, ale zraněnou končetinu je třeba zafixovat, a tak se člověk neobejde bez sádry. Na diagnostiku a léčbu úrazů, a to včetně zajištění fixace zlomenin se zaměřuje Chirurgická ordinace Šumperk.
Dnes ke klasické sádrové fixaci existuje také alternativní plastová fixace neboli lehká sádra. Její nesporná výhoda spočívá v tom, že je lehčí než sádra klasická, mnohem méně omezuje pohyb a je i odolnější vůči vodě. Nemusíte také čeká celý den, než správně zaschne, plastová fixace je suchá do půl hodiny. O tom, zda je pro vás vhodná rozhoduje vaše zranění. V případě zlomeniny s posunem, u kterých hrozí otok ji vám lékař určitě nedá. Lehká sádra je méně přesná a při otékání končetiny hrozí akutní tísnění s neblahými důsledky pro poraněnou končetinu. Pokud to však vaše zranění dovolí, lékař vás o této možnosti informuje.
Ať už dostanete sádru klasickou nebo lehkou, vždy je třeba se o poraněnou končetinu správně starat. Tyto informace by vám měl poskytnou váš lékař, opakování je však matkou modrosti. Abyste zabránili případnému otoku, musíte mít poraněnou končetinu ve zvýšené poloze. Na lůžku danou končetinu pokládejte n polštář, musí vždy ležet výše než tělo. Ruku noste na závěsu, nelakujte si nehty ani nenoste prsteny. Nezapomínejte několik minut každou půlhodinu pohybovat prsty na zraněné končetině, aby se zlepšilo prokrvení. Pokud ztratíte citlivost v prstech, brní vás, jsou chladné nebo oteklé hned navštivte chirurgickou ordinaci. I bolest pod obvazem je varovným signálem a měli byste vyhledat svého lékaře.