pristrojova lymfodrenaz

Kompresní lymfodrenážní přístroje: Jaké jsou a k čemu slouží?

Lymfodrenáž je stále oblíbenější terapeutickou metodou, používanou při boji s otoky nohou, křečovými žilami či celulitidou. Lymfodrenáž stimuluje lidský lymfatický systém, což vede k účinné detoxikaci organismu. Jaké další výhody lymfodrenáž nabízí? Pro koho je a není vhodná? A lze ji bezpečně provádět doma?

Co je lymfodrenáž?

Lymfodrenáž je jemná masáž zaměřená na stimulaci lymfatického systému, která zrychluje proudění lymfy, a tím zlepšuje metabolismus těla. Náš lymfatický systém se skládá z cév, uzlin a menších uzlíků, které se mohou čas od času ucpat. Správně fungující lymfatický systém rychleji odplavuje odpadní látky z těla, takže nedochází k jejich hromadění. Principem lymfodrenáže je mechanicky stimulovat odtok lymfy, a tím zmírňovat otoky. Lymfodrenáž může být prováděna buď zkušenýma rukama maséra, nebo pomocí speciálních nafukovacích návleků.

Účinky lymfodrenáže

Lymfodrenáž napomáhá tělu zbavit se škodlivých látek, toxinů, solí a odumřelých buněk. Nejde jen o kosmetickou proceduru, která pomáhá s celulitidou, stárnutím pleti či akné. Lymfodrenáž je také účinnou terapií při otocích nohou, křečových žilách, nadměrné únavě a skvěle funguje po chirurgických zákrocích, jako je například liposukce. Zároveň posiluje imunitní systém a využívá se i při léčbě obezity a tvarování postavy. Těchto pozitivních efektů lze však dosáhnout pouze profesionální lymfatickou masáží v pravidelných intervalech.

Mezi konkrétní přínosy lymfodrenáže patří zmírnění příznaků:

• trombózy,
• křečových žil,
• otoků,
• kožních problémů (ekzémy, akné),
• bolestí hlavy a migrén,
• obezity,
• kloubních onemocnění,
• zácpy,
• oslabené imunity,
• jizev po operacích či úrazech.

Pro koho není vhodná lymfodrenáž

Lymfatický systém může být zatížen zvýšeným množstvím lymfy z různých, akutních i chronických zdravotních důvodů. Je nutné si uvědomit, že lymfodrenáž neřeší samotnou příčinu hromadění lymfy, pouze pomáhá zmírnit příznaky. Vhodnost této procedury je nezbytné konzultovat s lékařem. Nedoporučuje se zejména onkologickým pacientům, lidem trpícím vysokým krevním tlakem, zvýšenou činností štítné žlázy a metabolickými poruchami. Další kontraindikací je onemocnění jater, srdce nebo ledvin spojené s otoky, či astma.

Co je to přístrojová lymfodrenáž?

Přístrojová lymfodrenáž, známá také jako presoterapie, využívá k usnadnění lymfatické drenáže moderní technologie. Základem presoterapie jsou nafukovací návleky, které vytvářejí postupující tlakovou vlnu, princip se dá tedy přirovnat například k manžetě tlakoměru. Tyto návleky mají komůrky, které se rytmicky plní vzduchem a poté jej zase vypouštějí, čímž podporují pohyb lymfy. Návleky lze použít na dolní končetiny, chodidla, horní končetiny nebo krk. Délka procedury se pohybuje mezi 20 až 45 minutami.

Jak často používat lymfatické kalhoty?

Lymfatické kalhoty jsou skvělým pomocníkem na podporu odtoku lymfy, zmírnění otoků a zlepšení cirkulace krve. Frekvence jejich používání závisí na vašem zdravotním stavu, cílech a doporučení odborníků. Obecně platí, že na začátku terapie je vhodné využívat lymfatické kalhoty dvakrát až třikrát týdně. Po úvodní fázi, kdy se tělo dostane do rovnováhy a zlepší se průtok lymfy, můžete frekvenci snižovat. Pro udržení výsledků postačí používat lymfodrenážní kalhoty alespoň jednou týdně.

Manuální lymfodrenáž

Manuální lymfodrenáž je oproti přístrojové variantě časově náročnější, ale nabízí možnost přesnějšího a postupně zvyšovaného tlaku, což mnohé masážní přístroje nedokážou. V některých ambulancích se proto kombinuje manuální a přístrojová lymfodrenáž, aby se dosáhlo co nejlepších výsledků. Velkou výhodou manuální techniky je také možnost precizní masáže obličeje, což přístrojová lymfodrenáž zatím neumožňuje.

Kolik stojí profesionální lymfodrenáž?

Přístrojová lymfodrenáž se běžně provádí v různých zdravotních a wellness zařízeních, na klinikách estetické medicíny nebo ve fyzioterapeutických centrech. Cena profesionální lymfodrenáže se liší v závislosti na několika faktorech, včetně typu zařízení, lokalizace, délky procedury a úrovně poskytovaných služeb. Obvykle se cena za jednu proceduru pohybuje mezi 300 a 1 000 Kč. V některých případech však může být lymfodrenáž (částečně) hrazena zdravotní pojišťovnou, a to především tehdy, je-li součástí léčby lymfatického otoku (lymfedém).

Jak si udělat lymfodrenáž doma?

Domácí lymfodrenáž spočívá v systematickém masírování konkrétních bodů na těle. K tomu můžete využít domácí lymfodrenážní přístroje, dejte si však pozor, aby přístroj vytvářel realistickou masážní vlnu a dodržoval nastavený tlak. Pro správné fungování domácího přístroje je dále nutná vysoká kvalita lymfodrenážních kalhot a návleků. Domácí lymfodrenáž má nicméně pouze omezenou účinnost, a při nesprávném použití si můžete spíše ublížit a svůj zdravotní stav zhoršit. Při domácí manuální lymfodrenáži kopírujte lymfatický systém od chodidel směrem nahoru. Masírujte tělo pomalým tahem, netlačte a nedřete pokožku.

Lymfodrenáž – co dělat před a po?

Před lymfodrenáží je klíčové „otevřít“ větší lymfatické uzliny, které se nacházejí v podpaží, loketních a kolenních jamkách a v tříslech. K jejich otevření můžete využít buď jemnou masáž uzlin, teplou koupel nebo lehké cvičení. Před procedurou je dále nutné vypít alespoň 500 ml vody. Uvolněná lymfa totiž přechází do krevního oběhu a odpadní látky jsou filtrovány ledvinami, kde se přeměňují na moč. Aby nebyly ledviny přetížené náhlým přívalem odpadních látek, doporučuje se vypít dalších 500 ml vody i po lymfodrenáži.

lymfodrenazni pristroje

Zdroje: Dermaestet.cz, Fakultní nemocnice Ostrava, Unizdrav.cz

Naposledy aktualizováno 8. 10. 2024