Co znamenají hodnoty krevního obrazu

Snad každý už někdy u svého praktického lékaře absolvoval v rámci preventivní prohlídky krevní testy. Lékař při nich odebere krev, odešle ji do laboratoře a zjistí potřebné hodnoty. Možná jste také zažili, jak lékař prochází výsledky krevního testu a odříkává “erytrocyty máte v pořádku, hladina leukocytů je lehce zvýšená”…, a vy nemáte sebemenší dojem o čem mluví. Pojďme se tedy podívat na to, co hodnoty krevního obrazu znamenají a co vypovídají o vašem zdraví.

Hematokrit vyjadřuje podíl červených krvinek v krvi. Snížené hodnoty mívají pacienti trpící chudokrevností. Tu značí také snížený počet erytrocytů, tedy červených krvinek. Červené krvinky jsou zodpovědné za přenos kyslíku a oxidu uhličitého v krvi. Jejich hodnoty bývají zvýšené při delším pobytu ve vyšších nadmořských výškách, při stresu nebo u kuřáků. Dále se určuje také střední objem erytrocytů, červené krvinky mohou být zvětšené z nedostatku vitaminu B12, nebo kyseliny listové, zvětšené jsou také při nadužívání alkoholu, naopak se zmenší z nedostatku železa.

U chudokrevnosti ještě chvíli zůstaneme, také hodnota hemoglobinu je při ní nízká. hemoglobin je krevní barvivo v červených krvinkách. Jeho snížené množství je nejčastěji způsobeno nedostatkem železa nebo krvácením, naopak vysoké hodnoty hemoglobinu mohou být známkou dehydratace nebo nemocí plic, srdce a ledvin. Hemoglobin, erytrocyty a hematokrit tvoří červený krevní obraz.

Bílý krevní obraz tvoří především hodnota bílých krvinek – leukocytů. Právě ony pomáhají tělu v boji proti infekcím, a proto jejich zvýšené hodnoty nejčastěji znamenají infekci. jejich příliš nízké hodnoty mohou být způsobeny některými léky nebo virovými infekcemi. Kromě absolutního počtu všech bílých krvinek se provádí jako navazující složitější vyšetření také diferenciální obraz, popisující procentuální zastoupení jednotlivých typů bílých krvinek. Nesrovnalosti v tomto testu mohou značit infekci, alergii nebo jiné zdravotní problémy.