Esim

Co je to eSIM, jak funguje a která zařízení jej podporují?

Ačkoliv běžné SIM karty v mobilních telefonech zatím převažují, stále častěji se můžete setkat s jejich virtuální alternativou: eSIM. Přibývá i zařízení, která tuto technologii podporují. Co to eSIM vlastně je? Co všechno se postupným odklonem od plastových kartiček změní? A v čem spočívají výhody eSIM?

Co je to eSIM?

Označení eSIM je zkratka pro „embedded SIM“ – miniaturní SIM kartu, která je natrvalo zabudovaná do základní desky chytrých telefonů, hodinek nebo jiných zařízení. Na rozdíl od běžných fyzických SIM karet, které se vkládají do slotu v telefonu, nelze tato virtuální SIM karta vyjmout ani vyměnit. Plní stejnou funkci jako běžná SIM karta, tedy identifikuje vaše telefonní číslo v mobilní síti a umožňuje vám využívat služby operátora.

Jaký je rozdíl mezi SIM a eSIM?

Hlavní rozdíl mezi klasickou SIM kartou a eSIM spočívá jak v jejich fyzické podobě, tak ve způsobu, jakým fungují. Součástí klasické SIM karty je čip, který uchovává všechna potřebná data. Plastová SIM karta se musí vložit do speciálního slotu v telefonu, a při její ztrátě nebo poškození musí uživatel požádat o novou kartu. Naopak eSIM je zabudovaná přímo do základní desky mobilu. Navíc lze nastavit pohodlně na dálku – na zabudovaný čip stačí nahrát eSIM profil, a okamžitě můžete využívat sjednané služby. Pokud změníte operátora, profil jednoduše smažete a nahrajete nový.

Jak funguje eSIM karta?

Abyste mohli eSIM kartu využívat, potřebujete telefon, který tuto technologii podporuje. Zatím ji najdete převážně u dražších modelů v cenové kategorii nad 10.000 korun. Zabudovaný čip v zařízení slouží jako „prázdný obal“ pro virtuální SIM profil, který si do něj uživatel nahraje. Samotné nastavení eSIM je velmi jednoduché a trvá jen pár minut. Po uzavření smlouvy vám váš operátor zašle QR kód, který obsahuje váš eSIM profil. Tento kód poté naskenujete pomocí telefonu, zvolíte si preferované nastavení a zadáte PIN, který jste obdrželi s QR kódem.

Výhody eSIM

Možná se ptáte, proč vůbec na eSIM přejít. Existuje hned několik důvodů:

  • Jednodušší manipulace a úspora místa

Díky e-sim nemusíte manipulovat s maličkou a křehkou fyzickou SIM kartou. Virtuální SIM karta je zabudovaná přímo do základní desky telefonu, což šetří cenné místo v čím dál tenčích telefonech. Bez nutnosti slotu na SIM kartu tak můžou výrobci navrhovat kompaktnější a lehčí modely.

  • Více čísel v jednom zařízení

S eSIM můžete do svého telefonu nahrát několik profilů, mezi nimiž můžete snadno přepínat. V jednom telefonu tak můžete mít soukromé i pracovní číslo najednou. eSIM vám dokonce umožňuje ukládat více profilů od různých operátorů, včetně zahraničních čísel. V daný moment však může být aktivní pouze jeden profil.

  • Šetrnost k životnímu prostředí

Na výrobu plastových SIM karet, které po vyřazení končí jako elektronický odpad, se ročně spotřebují tuny plastu. Na eSIM padne výrazně méně materiálu, a navíc ji není nutné přepravovat od výrobce k operátorovi a od operátora k zákazníkovi, což dále snižuje její uhlíkovou stopu.

  • Zlepšení odolnosti zařízení

Sloty na SIM karty bývají často náchylné k poškození, ať už nesprávným zasunutím karty nebo vlivem prachu či vody. Absence těchto „slabých míst“ zlepšuje odolnost zařízení proti prachu a vodě.

  • Rychlá a jednoduchá aktivace

Aktivace eSIM je snadná, intuitivní a trvá jen několik minut. Odpadají zdlouhavé návštěvy pobočky operátora – stačí naskenovat přiřazený QR kód a váš eSIM profil se okamžitě nainstaluje.

Limity a omezení eSIM karty

V čem tkví nevýhody eSIM? V současné době především v omezené nabídce smartphonů, které technologii podporují. Ačkoliv se situace zlepšuje, především u levnějších modelů, u nichž výrobci prioritizují nízkou cenu, se často stále setkáváme s tradičním slotem na SIM kartu.

Další nepříjemností je nutnost mazání profilů, pokud se rozhodnete mobil například prodat. Smazání profilu sice nezabere mnoho času, ale na tento krok můžete snadno zapomenout. Jelikož eSIM nelze z telefonu odstranit, někteří uživatelé mohou mít obavy ze sledování jejich pohybu. Tato vlastnost však může být i výhodou, neboť v případě odcizení nemohou zloději snadno skrýt polohu ukradeného telefonu.

Jak zjistím že můj telefon podporuje eSIM?

Dalo by se očekávat, že od jejího uvedení na trh v roce 2016 budou eSIM kartu podporovat všechna zařízení, ale opak je pravdou. Jak zjistit, jestli virtuální SIM kartu podporuje váš model? Stačí se podívat do nastavení telefonu. V sekci „Připojení“ nebo „Síť a internet“ by se v případě zabudovaného čipu měla objevit možnost „Správa eSIM“. Informaci o podpoře e-sim najdete také v technických specifikacích daného telefonu na oficiálních stránkách výrobce nebo v uživatelské příručce.

Které telefony mají eSIM?

Mobilních telefonů, které podporují technologii eSIM, zatím není mnoho. Modelů se zabudovanou e-sim však stále přibývá. Zde je přehled některých známých telefonů, které eSIM podporují:

Značka Modely
Apple iPhone Xs, iPhone Xs Max, iPhone SE 2 (2020), iPhone SE 3 (2022), iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 12 Mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 13 Mini, iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone řady 14 a novější
Google Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 4, Pixel 4 XL, Pixel 5 a novější modely
Samsung Galaxy S21, Galaxy S22, Galaxy S23, Galaxy S24, Galaxy Note20, Galaxy Note 20 Ultra 5G, Galaxy Z Flip3 5G, Galaxy Z Fold3 5G, Galaxy A55 5G
Xiaomi 12T Pro, 13, 13 Lite, 13 Pro, 13T, 13T Pro, 14, 14 Pro, Redmi Note 13 Pro+
Huawei P40, P40 Pro, Pura 70 Pro
Motorola Razr 2019, Razr 2022, Razr 40, Razr 40 Ultra, Razr 5G, Edge 40, Edge 40 Pro, Edge 50 Pro, Edge 50 Ultra, Edge 50 Fusion

eSIM jako budoucnost mobilního světa

eSIM má velký potenciál stát se v nejbližších letech standardem v mobilním světě, takže pokud uvažujete o koupi nového telefonu, chytrých hodinek nebo tabletu, zvažte přechod na eSIM. Budete držet krok s dobou, a ještě něco uděláte pro životní prostředí. Podle GSMA Intelligence bude do roku 2025 celosvětově s eSIM propojeno asi 850 milionů smartphonů, do roku 2030 pak toto číslo vzroste na 6,7 miliardy. To by představovalo 76 % z celkového počtu chytrých telefonů. Už nyní se však mluví o nástupci eSIM karty, a to o iSIM – integrované virtuální SIM kartě o velikosti zlomku mm2, která je součástí mobilního procesoru.

e sim

Zdroje: Alza.cz, Forbes.com, MobilMania.cz, Srovnejto.cz, Vodafone.cz