nerozebiratelne spoje

Nerozebíratelné spoje: Jak se tvoří a kdy se používají?

Sára Aiblová, 3. 5. 2024

Nerozebíratelné spoje jsou základním stavebním kamenem průmyslu, poskytující stabilní a trvalé spojení mezi materiály. V tomto článku si představíme různé metody vytváření nerozebíratelných spojů, včetně svařování, lepení, pájení a nýtování, a prozkoumáme jejich využití v různých průmyslových odvětvích. Zjistěte, jak nerozebíratelné spoje vznikají a kde se uplatňují nejčastěji.

Co jsou to nerozebíratelné spoje?

Nerozebíratelné spoje jsou spojení navržená tak, aby zůstala trvale spojená a nešla snadno demontovat. Na rozdíl od rozebíratelných spojů je nelze běžnými prostředky rozebrat bez poškození jednoho nebo obou spojovaných materiálů. Trvalost spojení je zásadní pro mnoho aplikací, při nichž je vyžadována vysoká odolnost spoje.

Jak se nerozebíratelné spoje tvoří?

Existuje několik metod vytváření nerozebíratelných spojů, z nichž každá je vhodná pro rozdílné aplikace a materiály. Jedná se zejména o:

1. Svařování

Metoda svařování spočívá ve spojení dvou materiálů vytvořením nové meziatomové vazby. Spojení na úrovni meziatomových vazeb lze dosáhnout typicky zahřátím na vysokou teplotu, takovou metodu označujeme jako tavné svařování. Ke spojení materiálů dochází při jejich roztavení v tzv. svarové lázni.

Nejčastější tavnou metodou je obloukové svařování, při kterém je energie potřebná k roztavení svařovaných ploch dodávaná hořením elektrického oblouku. Moderní metodou je laserové svařování, při kterém je materiál roztaven pomocí laseru. Touto metodou lze svařovat materiály, které nejsou svařitelné konvenčními metodami, laserové svařování navíc poskytuje vysokou svařovací rychlost a minimální deformace.

V praxi se můžeme setkat také s tlakovým svařováním, ke kterému dochází za působení vysokého tlaku a tepla. Svařovat lze kovové i nekovové materiály, tzv. termoplasty. Svařování je nepostradatelnou metodou v automobilovém a stavebním průmyslu i v energetice či strojírenství.

2. Lepení

Při lepení jsou materiály spojovány pomocí pevného lepidla nebo adhezivního materiálu. Lepené spoje jsou extrémně pevné a odolné vůči vnějším vlivům. Metoda lepení se uplatňuje tam, kde je použití jiných druhů spájení obtížné nebo nemožné. Používá se řada různých druhů lepidel na bázi polyvinylů, polyuretanů, epoxydů, formaldehydů či kaučuku. Lepení se využívá ke spojení různých stavebních materiálů, k výrobě protéz nebo k montáži elektronických komponentů jako jsou integrované obvody a displeje.

3. Pájení

Pájení je způsob spojování součástí roztaveným pomocným materiálem, tzv. pájkou, která má nižší tavnou teplotu než spojované součásti. Rozeznáváme pájky měkké a tvrdé, přičemž tvrdé pájení je pevnější a snáší i vyšší teploty. Měkké pájení se využívá při spojování pozinkovaných ocelových plechů, olověných trubek a měděných drátů. Tvrdá pájka se používá na spojování měděných nebo mosazných trubek. Pájení je zásadní pro výrobu elektronických součástek a desek plošných strojů, ale také šperků nebo elektronických komponentů v autech.

Pajeni

4. Nýtování

V případech, kdy nelze materiály spojit svařováním nebo lepením, lze nerozebíratelný spoj zhotovit nýtem. Nýt je spojovací součástka, složená z přípěrné hlavy a dříku. Závěrná hlava se vytváří nýtováním po osazení nýtu do spoje. Při nýtování se dřík nýtu zasune do otvorů ve spojovaných materiálech, přičemž hlava nýtu musí překrývat okraj otvoru v dostatečné ploše. Na druhé straně se vyková závěrná hlava.

Nýty byly v minulosti jednou z hlavních součástek pro spojování ocelových konstrukcí jako jsou mosty, lodě, tanky nebo konstrukce budov, dodnes můžete najít nýty například na ocelové konstrukci Petřínské rozhledny. Nýty byly ale postupně nahrazeny rychlejším a výhodnějším svařováním.

Využití nerozebíratelných spojů

Nerozebíratelné spoje nachází široké uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích. Nepostradatelné jsou například v elektronických zařízeních, v nichž jsou trvalé spoje klíčové pro zajištění spolehlivého kontaktu mezi součástkami. V automobilovém průmyslu se nerozebíratelné spoje využívají ke spojení různých komponentů, typicky karoserie, rámů a motorových částí.

Nerozebíratelné spoje jsou zásadní také v letectví a kosmonautice, kde je nutná spolehlivost a odolnost. Bez nerozebíratelných spojů by se neobešlo ani stavebnictví, jsou totiž potřebné pro spojení konstrukčních prvků, jako jsou nosné sloupy a trámy, aby zajistily stabilitu a bezpečnost budovy.

Čtěte také: