strojirenstvi

Jak se můžu stát strojařem? Průvodce práce ve strojírenství

Strojírenství je perspektivní obor, který má velkou budoucnost jak v České republice, tak ve zbytku světa. Strojaři, odborníci na konstrukci a výrobu strojů, zajišťují fungování technologií v mnoha odvětvích, od automobilového průmyslu až po energetiku. Uvažujete o práci ve strojírenství? Tento průvodce vám pomůže pochopit, jak na to.

Co dělá strojírenství?

Strojírenství se zabývá návrhem, výrobou, provozem a údržbou strojů. Může zahrnovat práci s malými součástkami, jako jsou šrouby, nebo s obrovskými konstrukcemi, jako jsou lodě či letadla. Česká republika je často označována za strojařskou velmoc – velké i malé firmy vybavené CNC stroji najdete v každém větším i menším městě. Strojírenský průmysl lze rozdělit na těžké a na lehké strojírenství.

Lehké strojírenství je odvětví, které zpracovává na jeden výrobek mnohem méně vstupních surovin, na druhou stranu u něj stoupá poměr kvalifikované práce. Do lehkého strojírenství spadá například doprava, textilní strojírenství, chemické a elektrotechnické strojírenství nebo výroba obráběcích strojů a spotřebního zboží.

Co je to těžké strojírenství?

Těžké strojírenství je jednou z klíčových oblastí, ve které mohou strojaři pracovat. Tento sektor zahrnuje návrh a výrobu strojů či zařízení pro jiné druhy průmyslu, tedy například pro těžařské nebo hutnické firmy. Do odvětví těžkého strojírenství dále spadá výroba stavebních a důlních strojů, energetických turbín, mostů, jeřábů, železničních vozidel a dalších velkých průmyslových zařízení.

Strojník versus strojař – jaký je mezi nimi rozdíl

Práce ve strojírenství zahrnuje mnoho rozdílných pozic a specializací, ale obecně lze strojní pracovníky rozdělit na strojaře (anglicky mechanical engineer) a strojníky (anglicky machinist). Tyto pozice se liší co do obsahu práce i v potřebném vzdělání a finančním ohodnocení.

  • Strojař

Odborník-specialista pracující v oboru strojírenství bývá označován jako strojař či strojařka. Strojař má technické vzdělání, často vysokoškolské, a jeho práce zahrnuje návrh, konstrukci a vývoj strojů a zařízení. Strojaři mohou pracovat také na výzkumných projektech nebo dohlížet na složité výrobní procesy.

  • Strojník

Strojník je kvalifikovaný pracovník, který obsluhuje a ošetřuje stroje, provádí jejich běžnou údržbu a opravy, vyrábí součástky podle technických výkresů a má praktické zkušenosti s obráběcími nástroji. Strojníci mohou pracovat na různých pozicích, například jako obsluha energetických zařízení v elektrárnách, obsluha strojů a zařízení na povrchu dolu, strojníci čerpacích stanic, obsluha stavebních strojů či obsluha dřevařských strojů a zařízení.

Jak se stát strojařem?

Aby se člověk stal strojařem, je potřeba získat odpovídající vzdělání a praktické zkušenosti. Existuje několik cest, jak toho dosáhnout:

Středoškolské vzdělání

Jednou z možností, jak získat práci ve strojírenství, je absolvování technicky zaměřené střední školy. V České republice jsou populární zejména střední průmyslové školy s obory jako strojírenství nebo mechanik seřizovač. Tyto školy poskytují studentům základy technických dovedností, mechaniky a technického kreslení.

Vysokoškolské vzdělání

Pro odbornější pozice ve strojírenství je často vyžadován vysokoškolský titul. ČVUT v Praze, VUT v Brně, Technická univerzita Ostrava, Technická univerzita v Liberci a další české univerzity nabízí pestrou paletu technických oborů, například strojírenství, mechatroniku, aplikovanou mechaniku nebo materiálové inženýrství. Vysokoškolské vzdělání poskytuje hlubší znalosti v oblasti návrhu strojů, matematiky, fyziky a projektového řízení.

Rekvalifikační kurzy

Na změnu kariéry není nikdy pozdě. Pokud se vám nechce vracet do školních lavic, využijte některého z kurzů vypsaných Úřadem práce. Absolvovat můžete například 200hodinový rekvalifikační kurz Obsluha CNC obráběcích strojů či Programátor CNC strojů nebo třítýdenní kurz Dělník ve strojírenské výrobě v rozsahu 100 hodin. Po úspěšném složení závěrečné zkoušky získáte Osvědčení o získání profesní kvalifikace, a můžete se směle vydat do světa strojírenství.

Odborné kurzy

Pro strojaře a strojníky, kteří již pracují v průmyslu a chtějí si zlepšit své dovednosti, existují také odborné kurzy. Kurzy na téma CNC programování, CAD modelování, nebo 3D tisk mohou významně rozšířit znalosti v konkrétních oblastech a zlepšit vaše postavení na trhu práce.

Předpoklady pro práci ve strojírenství

S dostatkem píle a snahy se může strojařem stát kdokoliv; existují však předpoklady, díky kterým pro vás bude cesta za strojařinou jednodušší. V první řadě je to technické myšlení. Strojaři musí mít schopnost analyzovat problémy, přemýšlet o praktických řešeních a číst technické výkresy. Ve strojírenství se neobejdete bez pokročilých znalostí matematiky, fyziky a mechaniky, které jsou klíčové pro výpočty, návrhy a provoz strojů.

Žijeme v době digitální, a nutností jsou proto také počítačové dovednosti, zejména schopnost pracovat s CAD programy pro navrhování součástek a systémů. Nemusíte ale panikařit, veškeré teoretické znalosti i praktické dovednosti vás naučí na střední či vysoké škole nebo na rekvalifikačním kurzu.

Uplatnění ve strojírenství

V souvislosti s nástupem průmyslu 4.0 dochází k automatizaci, robotizaci i větší digitalizaci, což výrazně ovlivňuje pracovní trh. Po strojařích, kteří se nebojí nových technologických výzev, je čím dál větší poptávka. Strojírenství nabízí jistotu stabilního a dobře ohodnoceného zaměstnání v různých průmyslových odvětvích. Obrovská sháňka je po konstrukčních inženýrech, kteří navrhují a vyvíjí nové stroje a systémy. Trochu méně kreativní, ale neméně důležitá, je práce výrobního inženýra, který optimalizuje výrobní procesy a dohlíží na efektivitu výroby. Údržbář strojů, který zajišťuje údržbu a opravy strojů ve výrobních závodech, je taktéž nepostradatelnou součástí průmyslu.

Co jsou manuální práce a jak souvisejí s kariérou strojaře?

Ačkoliv je v dnešní době strojařina spíše „čistá práce“, manuální práce jsou stále důležitou součástí strojírenství, zejména v raných fázích kariéry strojaře. Strojaři často začínají svou profesní dráhu praktickými úkoly, které zahrnují montáž, údržbu nebo opravy strojních zařízení. Tato manuální práce je důležitá pro získání hlubšího porozumění tomu, jak stroje fungují, a pro rozvoj praktických dovedností, které jsou nezbytné pro budoucí efektivní návrhy, konstrukce a výrobu strojů.

strojirenstvi prace

Zdroje: Oborycoletí.cz, SteelTec.cz, Technická univerzita Ostrava, Wikipedia.org, Zelený Pruh.cz, Zippia.com