Dnešní době dominuje rychlost a efektivita, a to prakticky ve všech oblastech života. Jinak tomu není ani u staveb domů. Není to tak dávno, co byla nejběžnějším způsobem stavby rodinného domu stavba svépomoci a lidé realizací svého bydlení strávili i několik let. Důležité bylo, že se dům postavil za co nejméně peněz. V dnešní době je však pro investory nejdůležitější rychlost výstavby, které se postupně přizpůsobují veškeré stavební procesy, včetně realizace podlah.
Nejen kvůli úspoře času, ale také kvůli spolehlivosti jsou v poslední době mezi lidmi oblíbené lité anhydritové podlahy. Lité podlahy nabízí dokonale pevný a rovný podklad, který před pokládkou finální podlahové krytiny nepotřebuje žádné další úpravy. Litá anhydritová podlaha je také skvělou volbou v případě, že chcete mít doma podlahové topení.
Oproti tomu tvorba tradičních podlah na bázi mazaniny vyžaduje velké množství času, a především také vysokou zručnost řemeslníků, kteří musí materiál neustále zhutňovat. Realizace podlahy tak v tomto případě trvá i několik dní, zatímco v případě litých anhydritových podlah je hotovo za pár hodin.
Kromě požadavku na čas se změnily také požadavky na vlastnosti dnešních podlah. Do podlahy dnes přibyly další vrstvy jako jsou tepelné a zvukové izolace, které jsou pružné. S ohledem na to jsou dnes kladeny nároky na odolnost podlah spíše v ohybu než tlaku, jak tomu bylo dřív. Snížením tloušťky podlahy je potom dosaženo toho, že podlaha teplo akumuluje pouze minimálně a místnost tak vytápí jen v okamžiku potřeby. U jiných typů podlah potom může proces vytápění domu trvat mnohem déle, jelikož je třeba nejprve čas na to, aby se teplo v podlaze naakumulovalo, a teprve potom se rozlinulo v místnosti. Podobně dlouhý proces následuje také při vypnutí topení, jelikož teplo naakumulované v podlaze místnost ještě nějakou dobu vyhřívá.
Díky vysoké hutnosti litých podlah vzniká ve směsi jen malé množství bublinek a materiál tak zateče do všech záhybů vytvořených podlahovým topením. Právě obtečení směsi okolo podlahového topení zvyšuje také rychlost předání tepla z rozvodů do podlahy, díky čemuž se zkracuje čas jejího zahřátí a následného vytopení místnosti.