gletovani betonu

Jak se provádí gletování betonu – dekorativní úprava betonu

Kamila Tomková, 20. 12. 2024

Při výstavbě domů, průmyslových staveb a jim podobným objektům se často pracuje s betonem. Betonování může vypadat jako lehká záležitost, chce-li ale dosáhnout hladkého a bezprašného povrchu, je třeba se řádně připravit a postupovat dle jasně daných kroků. V dnešním článku si povíme, co je to gletování a jak na něj.

Co je to gletování?

Gletováný nebo také leštěný betonový povrch, který je speciálně tvořen pro dosažení hladké a odolné vrstvy. Tato metoda spočívá v zaprášení povrchu prosátým cementem a jeho následném vyhlazení ocelovým hladítkem. Výsledkem je rovný, esteticky působivý a zároveň vysoce odolný povrch.

Historie gletování

Možná vás překvapí, že tato metoda se používá již po staletí a dodnes je možné ji vidět na některých historických budovách. Naši předkové ke gletování samozřejmě přistupovali jinak a pomocí jiných jim dostupných materiálů.

Dnešní gletování je mnohem přesnější a rychlejší, stále však zachovává původní principy a dodává tak hotovému povrchu unikátní vzhled.

K čemu se gletování používá?

Gletuje se zejména podlaha či zeď.

V případě podlah je gletování využíváno například v garážích a průmyslových budovách, kde je třeba dbát na vysokou odolnost a životnost, což gletování bezesporu zajišťuje. Rovněž je tento povrch i pěkný na pohled, jelikož je na betonu zachován lesklý povrch.

Pokud se rozhodnete pro dokončení zdi místo sádrokartonu zvolit beton a ten gletovat, je nutné zvolit k nátěru fasádní barvy.

gletovany_beton

Vlastnosti gletovaného betonu

Jak již bylo řečeno, mezi základní vlastnosti gletovaného batonu patří jejich fyzikálně mechanická odolnost. Přestože je povrch hladký, je odolný a tvrdý, čímž je méně náchylný k odírání a jiným mechanickým poškozením.

Povrch je pěkný i esteticky – jeho hladký a jednotný vzhled je navíc bezprašný, což je nesporná výhoda jak v případě interiéru tak exteriéru. Během míchání betonu se navíc mohou přidat různé barevné variace, čímž dodáte výsledku ještě zajímavější vzhled – populární je například při výstavbě minimalisticky laděných domů.

Druhy stěrek gletovaného betonu

Stěrky lze podle druhu pojiva rozdělit na cementové, epoxidové a polyuretanové:

  • Cementová stěrka: Ideální do místností, které nejsou vystaveny vysoké vlhkosti. Při použití v koupelnách je nutné povrch uzavřít olejováním, lakováním nebo voskem. Cementová stěrka působí přirozeně díky typické šedé barvě, přičemž barvené varianty mají spíše tlumené odstíny.
  • Epoxidová stěrka: Vytváří mimořádně tvrdý a odolný povrch, který je rezistentní i vůči chemikáliím. Hodí se na plochy zatěžované vodou, a to bez nutnosti dalších úprav po aplikaci.
  • Polyuretanová stěrka: Univerzální řešení pro všechny prostory. Díky pružnosti snižuje kročejový hluk a dobře snáší tepelnou roztažnost, což ji činí vhodnou i pro koupelny. Snadno se barví a vytváří jednolitý povrch bez nutnosti dodatečného lakování.

Kolik stojí gletovaný povrch?

Cena se bude lišit výrobce od výrobce – gletovaný povrch je totiž doporučeno nedělat bez odborníka, který je na to vyškolen. V ceně jsou zahrnuty jak materiály potřebné k realizaci, tak samozřejmě samotná práce řemeslníka.

Většina výrobců kalkuluje ceny podle velikosti realizovaného povrchu na metry čtvereční. Výhodou je, že spousta z nich má na svých webových stránkách kalkulačky, s pomocí kterých si vypočítáte přibližnou konečnou cenu.

Pokud se rozhodnete pro gletování povrchu vašich staveb, získáte jistě esteticky příjemný povrch, který bude navíc odolný vůči zubu času a mechanickým poškozením. Gletované podlahy jsou velmi oblíbené u domů s minimalistickým stylem a je možné je zahlédnout v interiérech nejedné známé osobnosti. I vy si tak můžete vybudovat příjemný a jednoduchý domov. O oblíbených stylech bydlení píšeme v jednom z našich článků.

Čtěte také: