Na podzim se na stavbách pracuje na plné obrátky, aby se do zimy vše stihlo. S příchodem chladných dnů se poté stavební práce postupně přesouvají do vnitřních prostor. Ovšem ani v zimě nemusejí venkovní práce zcela utichnout, s dobrým plánováním, dodržením všech pravidel a precizním provedením stavebních prací je možné v mnoha činnostech pokračovat. Zvlášť když je zima mírná a teploty neklesají pod 5 °C. Tuto teplotu si zapamatujte, ovlivňuje možnost mnoha stavebních prací. Existují sice i materiály, které dovolují pracovat i při nižších teplotách, avšak práce s nimi je náročnější, a ne každá stavební firma tuto možnost nabízí.
Například zemní a výkopové práce je možné provádět po celý rok, pokud není zemina promrzlá. Kopání od října do dubna však znamená, že výkop musí být co nejrychleji vyplněn zdivem nebo betonem. Pokud by se tak nestalo a jáma zůstala, jak je celou zimu, na jaře by se kvůli vlhkosti sesula a bylo by nutné kopat znovu. Při vyplňování základové spáry je zásadní podmínkou, aby dno výkopu bylo suché a nepromrzlé. U betonování opět platí, že teploty nesmí klesnout po 5 °C. Při nižších teplotách se zpomaluje hydratace cementu a v mrazu se zastaví úplně. Zamrzlý při betonování nesmí být ani písek a zdící materiály a že i když je možné do malty přidávat teplou vodu, nikdy nesmí být vařící.
Při zdění při nižších teplotách dokážou směsi zvládnout i -5 °C, ovšem je třeba je používat s úplným minimem vody nebo zcela bez ní. Cihly musí být suché a stavební konstrukce nemůže být vystavena dešti nebo sněžení, i po vyzdění je potřeba ji chránit neprodyšnou fólií. V následujících 14 dnech po vyzdění nesmí teplota klesnout po -10 stupňů, pokud takové mrazy hrozí, je možné zakrýt stavbu vrstvou polystyrenu. Na stavební, výkopové i zednické práce v Semilech i stavby na klíč se zaměřuje firma Ladislava Dolenského.