Snímek obrazovky 2021 08 01 v 21.49.58

Chcete stavět ekologický dům? Tady je pár tipů, na co se zaměřit

Oleksandra Lyalyk, 29. 3. 2023

Způsobů, jak můžeme stavět, neustálé přibývá. Moderní technologie a rychlý rozvoj v oblasti stavebnictví nám dávají možnosti, o kterých se nám dříve ani nesnilo. A řeč rozhodně není jen o estetické stránce domu ani o rychlosti, za jakou si ho dnes můžeme postavit. Dnes si můžeme například i nadefinovat dům, který bude ekologický a nízkoenergetický. I přes veškeré moderní a automatizované technologické vymoženosti, nebo možná právě díky nim, může váš dům „žít“ v harmonii s přírodou, a navíc vám ušetřit spoustu peněz.

Pokud se však chcete pustit do stavby ekologického domu, musíte počítat s mnohem delší a důkladnější přípravou, která bude celé realizaci stavby předcházet. Počáteční časové a finanční investice však za pár let vyváží nízké náklady na dům a dobrý pocit z toho, že neničíte to hezké kolem něj.

Nízkoenergetické a ekologické stavby poznáte na první pohled. Přestože by název „ekologický dům“ mohl vzbuzovat představy strohého a přírodního bydlení, opak je pravdou. Nízkoenergetické domy jsou většinou vybaveny prosklenými plochami, které zvenku upoutají svým moderním designem a zevnitř dokážou navodit pocit otevřenosti prostoru a propojit jeho obyvatele s přírodou.  Vzhledem k tomu, že se nízkoenergetické domy vyznačují zejména nadstandardní tepelnou izolací a nízkou spotřebou tepla na vytápění, je výběr správného tepelného zdroje poměrně zásadní. Velmi dobrou volbou je v tomto případě tepelné čerpadlo, které získává zhruba 75 % energie z obnovitelných zdrojů.

building 2795568 1280

Fotovoltaika je dalším z hojně používaných prvků energeticky úsporných a ekologických domů. Jedná se o vyrábění vlastní elektřiny pomocí solárních panelů. Fotovoltaické panely z křemíkových článků přetváří sluneční paprsky v energii. Díky tomuto procesu se majitelé domácí fotovoltaiky stávají částečně energeticky soběstačnými a nemusí být zcela závislí na dodávkách energie ze sítě. Další výhodou je pochopitelně šetrnost k přírodě a také velmi dlouhá životnost solárních panelů, které vydrží funkční několik desítek let.

Dalším krokem, který váš dům promění v ekologický, je dešťová voda. Ta by mohla bez problémů nahradit až 50 % celkového objemu spotřeby pitné vody průměrné domácnosti. Nepředstavujte si však chytání dešťové vody do kýblu postaveného pod okapem. K zachytávání dešťové vody se dnes dají využít speciální podzemní či nadzemní nádrže, z nichž může potom voda putovat přímo tam, kde je potřeba. Své využití má například na splachování, praní, zalévání, čištění či úklid.

Všechny tyto věci je však třeba mít před započetím stavebních prací důkladně promyšlené. V opačném případě se nám může stavba značně prodražit a zkomplikovat a celá pointa ekologického domu by se tak mohla minout účinkem.

Čtěte také: