V Česku se objevují Chytré zastávky. Kde jsou a co nabízí?

V Česku se objevují Chytré zastávky. Kde jsou a co nabízí?

Cestující vlakové přepravy napříč celou republikou mohou nově využívat dvanáct Chytrých zastávek. Před příjezdem vlaku si mohou na zastřešené zastávce nabít mobilní telefon, na přehledné digitální tabuli zjistit podrobnosti o svém spoji a případném zpoždění nebo se ohledně své cesty poradit s kontaktním centrem. Co dalšího inteligentní zastávky nabízejí? A kde na tyto chytré zastávky můžete narazit?

Co nabízí Chytré zastávky?

Namísto oprýskané tabule s papírovým, často poškozeným jízdním řádem najdou cestující na Chytrých zastávkách elektronický panel s aktuálními odjezdy vlaků, informacemi o zpožděných spojích nebo o mimořádných změnách v provozu. Chytré zastávky jsou vybavené novými přístřešky, které cestujícím nabídnou spolehlivou ochranu před rozmary počasí a jsou koncipované tak, aby měly velice nízký odběr elektrické energie a byly maximálně úsporné. Díky tomu je možné zastávky napájet solárními panely.

Jak vypadá Chytrá zastávka?

Chytrou zastávku tvoří prosklený přístřešek pro cestující vybavený smart technologiemi. Kromě elektronického informačního panelu jde o spínané LED osvětlení, kamerový systém a také možnost nabíjení telefonů.

Pokud budete potřebovat poradit s plánováním své cesty, stisknutím komunikačního tlačítka se spojíte s operátorem kontaktního centra. Reproduktor ocení také cestující se zrakovým postižením, kteří mohou akustickou komunikaci aktivovat pomocí ovládacího zařízení.

Každý přístřešek je navržený v antivandalském provedení, stejně jako lavička s opěradlem a odpadkový koš. Na informačním panelu s dotykovou obrazovkou si cestující mohou zobrazit pravidelný jízdní řád, tabuli s odjezdy nebo aktuální polohu vlaku.

Součástí chytrých zastávek je také zabudovaná kamera pro záznam fotografie v případě poškozování zařízení. Tím se značně zvýší pravděpodobnost odhalení totožnosti potenciálního pachatele, ale také bezpečnost cestujících na zastávce.

Jak vypadá Chytrá zastávka?

Kde se nachází Chytré zastávky?

Začátkem roku 2024 vybudovala společnost Starmon celkem 18 přístřešků na 12 Chytrých zastávkách, zejména na frekventovaných stanicích a na nádražích, kde cestující přestupují na další druhy veřejné dopravy. Níže je aktuální seznam všech Chytrých zastávek na síti Správy železnic.

  • Jihomoravský kraj: Dolní Lhota, Doubravice nad Svitavou, Rohatec zastávka, Újezd u Brna
  • Liberecký kraj: Proseč nad Nisou
  • Moravskoslezský kraj: Dolní Lutyně
  • Olomoucký kraj: Velká Bystřice zastávka
  • Ústecký kraj: Dobkovice, Louny střed, Lovosice město
  • Vysočina: Golčův Jeníkov město
  • Zlínský kraj: Nový Hrozenkov zastávka

Chytré zastávky v Orlové a v Jihlavě

Chytré zastávky ovšem nejsou výsadou pouze vlakové přepravy. V roce 2024 se projekt chytrých zastávek rozjel také ve městě Orlová na Karvinsku. Inteligentní zastávky využívají umělou inteligenci s napájením přes solární panely. Sedm nejvytíženějších autobusových zastávek je nově opatřeno online panely snadnými na obsluhu.

Snahou města je zvýšit komfort cestujících a zajistit lepší orientaci v odjezdových časech i přestupech pro občany, kteří nemají chytré telefony. Chytré zastávky usnadní život také osobám s postižením, jsou totiž vybaveny tlačítkem, po jehož stisknutí umělá inteligence přečte aktuální odjezdy.

Pozadu nezůstává ani krajské město Jihlava, které v roce 2018 zmodernizovalo 20 zastávek městské dopravy. Nejvytíženější zastávky vybavilo město s finanční podporou EU digitálními informačními tabulemi, které jsou propojeny s dispečinkem Dopravního podniku města Jihlavy. Modernizované zastávky zobrazují informace o odjezdech i případných mimořádných situacích a zpožděních, a jsou mimo jiné vybaveny akustickým hlásičem.

Chytré zastávky v pražské a brněnské MHD

Praha představila chytré zastávky s USB porty na nabíjení elektroniky a informačními digitálními tabulemi už v roce 2019. Design městského mobiliáře je jednotný s novými lavičkami, odpadkovými koši nebo třeba stojany na kola. Metropoli navíc v blízké budoucnosti čeká výstavba dalších nejméně 150 chytrých zastávek.

Chytré zastávky v pražské a brněnské MHD

Druhé největší město ČR se může pyšnit unikátními inteligentními zastávkami s dotykovým displejem. Dvě chytré zastávky na Moravském náměstí nabízí kromě aktuálních odjezdů také vyhledávání v jízdních řádech, informace o kulturním dění v Brně nebo o počasí. Zastávky jsou dále opatřené zásuvkami pro dobíjení mobilních zařízení nebo například malou meteostanicí se zabudovaným detektorem polétavého prachu. Nedlouho po svém uvedení do provozu se však obě zastávky na Moravském náměstí staly terčem vandalů, což se nepříznivě podepsalo na jejich vzhledu i funkčnosti.


Sára Aiblová

Sára Aiblová je studentkou brněnské právnické fakulty. Kromě práva se zajímá o psychologii, kulturu a cestování. Baví ji prozkoumávat aktuální témata ze světa technologií či wellness a předávat je čtenářům.