V dnešní době, kdy je používání různých elektronických zařízení běžnou součástí našich životů, se stále více mluví o elektromagnetickém záření či tzv. elektrosmogu a jejich možných negativních dopadech na lidské zdraví. Co je vlastně elektrosmog? Opravdu škodí našemu tělu? A jak se před ním chránit v 21. století?
Co je to elektrosmog?
Elektromagnetické záření či vlnění je děj, při kterém se prostorem šíří příčné vlnění elektrického a magnetického pole. Elektrosmog je potom označení pro souhrn těchto elektromagnetických polí vytvářených veškerými elektrickými zařízeními a infrastrukturou. Elektromagnetické záření vytváří všechno, čím probíhá elektrický proud, od vysílačů, elektrického vedení a spotřebičů až po Wi‑Fi sítě a mobilní telefony. Čím více elektronických zařízení je v našem okolí, tím větší je množství elektrosmogu, kterému jsme vystaveni.
Proč se chránit před elektrosmogem?
Důvod, proč se v poslední době o elektrosmogu tolik mluví, je vzrůstající obava z jeho dlouhodobých účinků na lidské zdraví. Účinky elektromagnetických polí na člověka byly předmětem mnoha vědeckých studií, zatím však žádná z nich neprokázala jejich škodlivý vliv na lidské tělo.
Negativní účinky na zdraví lze pozorovat pouze pokud jsme vystaveni extrémním hodnotám elektromagnetického vlnění. Světová zdravotnická organizace (WHO), která v roce 2011 označila elektromagnetické záření v souvislosti s používáním mobilních telefonů jako potenciální karcinogen, upozorňuje, že domněnky o negativním působení elektrosmogu jsou nepodložené, přesto je ale vhodné dbát v určité míře na prevenci.
Častým neduhem je například usínání s mobilem na nočním stolku nebo dokonce pod polštářem, kdy je zdroj záření přímo u hlavy. Tento zlozvyk může stát nejen za častými bolestmi hlavy a zhoršenou kvalitou spánku, ale také za rozvojem deprese.
WHO také zaznamenala existenci elektromagnetické hypersenzitivity u některých velmi citlivých jedinců. Elektrickomagnetická hypersenzitivita (EHS) se může projevovat dlouhodobou únavou, problémy se soustředěním, nevolností, bušením srdce, vyrážkami nebo zažívacími obtížemi. Zda za symptomy EHS stojí skutečně elektrosmog nebo jiné faktory však není jasné.
Ačkoliv tedy není zatím prokázáno, že elektrosmog přímo způsobuje zdravotní problémy, není na škodu preventivně minimalizovat expozici elektromagnetickému záření.
Jak se chránit před elektrosmogem?
Abyste byli elektromagnetickému záření vystaveni v co nejmenší míře, zkuste omezit používání elektronických zařízení. Pro zjištění nejvyšší expozice elektrosmogu v domě si můžete pořídit měřič elektrosmogu.
Snížení času stráveného s mobilními telefony, tablety a jinými elektronickými zařízeními může snížit celkovou expozici elektrosmogu, ale také zlepšit kvalitu vašeho spánku a vaši schopnost soustředit se.
V ideálním případě také umístěte veškerá elektronická zařízení mimo ložnici, případně vypněte na noc jejich napájení.
Postel umístěte tak, aby nejbližší zásuvka byla vzdálená minimálně 70 cm od postele. Třetinu dne, kdy spíte, tak strávíte mimo dosah elektrického pole zásuvek.
Další z možností, jak snížit elektrosmog ve vaší domácnosti, je začít vypínat Wi-Fi na noc.
V počítačích používejte místo Wi-Fi kabelové připojení k internetu. Dbejte také na dostatečnou vzdálenost od monitorů.
Na trhu jsou také dostupné desítky ochranných produktů, které slibují snížení expozice elektrosmogu. Mezi těmito rušiči elektrosmogu najdete speciální kryty na mobilní telefony, drahé kameny, speciální náramky nebo dokonce ochranné stavební materiály.

-
Kanalizace pod kontrolou: Jak předejít haváriím a nečekaným nákladům?
Havárie kanalizace mohou znamenat nejen vysoké náklady na opravy, ale i ekologické a hygienické riziko. Zatímco drobné poruchy lze vyřešit rychlým zásahem, rozsáhlé poškození kanalizační sítě může ochromit celé městské části. Jak mohou obce a správci sítí těmto… Číst dále
-
Nedestruktivní zkoušky betonu a železobetonových konstrukcí
Každoročně se na světě vyrobí více než 30 miliard tun betonu. Beton je nejpoužívanější stavební materiál, který najdeme téměř v každé stavbě, od obytných domů až po monumentální mosty. Ačkoliv patří mezi nejodolnější materiály, ani betonové konstrukce nejsou věčné… Číst dále
-
Zátěžové EKG: Jaký je průběh a výstup dat bicyklové ergometrie
Srdce je náš nejvýkonnější sval – neúnavně bije celý život a přizpůsobuje se každé situaci. Ale co když začne reagovat jinak, než by mělo? Některé srdeční potíže se projeví až při zátěži, a právě proto existuje zátěžové EKG neboli… Číst dále

Sára Aiblová je studentkou brněnské právnické fakulty. Kromě práva se zajímá o psychologii, kulturu a cestování. Baví ji prozkoumávat aktuální témata ze světa technologií či wellness a předávat je čtenářům.