pexels paula 128639

Způsoby těžby dřeva – od koní až po plnou mechanizaci

Oleksandra Lyalyk, 14. 6. 2021

Lesy jsou jedním z největšího bohatství, které máme. Proto se majitelé lesů musí o toto bohatství dobře starat a nemohou jen tak vykácet kus lesa. Lesní činnost včetně těžby dřeva probíhá podle stanovených pravidel a existuje několik základních těžebních technologií i typů těžby. Primárně by vlastník lesa měl upřednostňovat nahodilou těžbu, která se provádí v případě suchých, nemocných a vyvrácených stromů. Tato těžba pomáhá zabraňovat vzniku a šíření škůdců. Mýtní těžba se využívá při obnově lesních porostů, které jsou starší 80 let. Výchovná těžba se provádí v porostech mladších 40 let a pomáhá zachovat stabilitu a druhovou pestrost v lese.

Nejzákladnější a už po tisíciletí známou technologií těžby dřeva je animální technologie. V evropských podmínkách se nejvíce jako pomocník správce lesa osvědčil kůň, jehož tažná síla je k nezaplacení především v jinak nedostupných terénech. Ve svazích nebo členitém terénu kůň pomáhá se soustřeďováním dřeva a tzv. kuželováním. Dále se využívá motomanuální technologie, kdy se kombinuje lidská síla s drobným mechanizačním prostředkem, například motorovou pilou. Nejběžnější kombinací je dřevorubec a motorová pila, adaptér s navijákem, vyklizovací naviják apod. Tato technologie se využívá v silně svažitých terénech, málo únosných terénech a také při slabších probírkových porostech.

Dr7

Při částečně mechanizované technologii těžby se využívá mechanizační prostředek pro soustřeďování dřeva, tedy traktory, lanová dopravní zařízení a vyvážecí soustavy. Jedná se o nejpoužívanější a nejosvědčenější technologie, které mají široké využití. Při plně mechanizované technologii je téměř vyloučen podíl manuální práce. Dochází ke strojnímu kácení, odvětvování, druhování a manipulaci a následně pak k mechanizovanému soustřeďování dříví a sortimentů. Dosažení vysoké produktivity práce, maximální bezpečnosti práce, minimální namáhavosti a vysoké kultury práce dává předpoklad jejího dalšího rozšíření a provozního využití.

Čtěte také: