2024 10 18 11 48 55 Ai Generovane Bylinne Pripravky Obrazek zdarma na

Harmonie jako cesta k uzdravení: Co dokáže čínská medicína

Redakce, 18. 10. 2024

Čínská medicína představuje alternativní léčebný směr. Jak vznikla a jak nám může pomoci v současnosti?


Co je čínská medicína a jak pomáhá

Tradiční čínská medicína usiluje o navrácení psychického i fyzického zdraví. A to i ve formě prevence. Představuje ucelený soubor disciplín a postupů. Patří mezi ně především akupunktura, fytoterapie neboli bylinná léčba a cvičení čchi-kung (qigong). Z dalších postupů lze zmínit i masáže, třeba pomocí baňkování a také dietetiku čili úpravu stravy podle ročních období.

2024 10 18 11 41 05 Woman lying with prone position photo – Free Massage Image on Unsplash

Písemná historie je zaznamenaná v období více než před 2 000 lety, skutečná historie je však podle dostupných zdrojů nejméně dvakrát tak dlouhá. Zpočátku se předával celý systém primárně v ústním pojetí. Po tisíce let se tak měnil a zdokonaloval. Je tedy prakticky živoucím organismem, který nepřestal vstřebávat nové vlivy a nikdy tak neustal ve vývoji. Díky tomu nikterak neztratil na aktuálnosti ani dnes, ve světle klasické medicíny a jejích výzkumů.

Tradiční čínská medicína se však od té západní liší. Chápání lidského těla se v ní zakládá na holistickém pojetí, jak jej popisuje taoismus, jehož základním principem vyvážení dvou protikladných principů jin a jang. V této tradici tak závisí zdraví člověka na harmonii těla, mysli a ducha. Léčba nemocí se tak odvíjí od diferenciální diagnostiky syndromů.

Čínská medicína se uplatňuje i v Česku

V současné době se tak oba přístupy kombinují, což umožní využít výhody obou z nich. Proto existují i lékaři, kteří se právě tradiční čínskou medicínou zaobírají. Jednom z nich je i MUDr. Josef Maček. Tento tuzemský odborník působí ve své ordinaci v Otrokovicích nedaleko Zlína, kam za ním v současné době jezdí tisíce pacientů.

MUDr. Maček spojuje to nejlepší z obou přístupů medicíny konvenční a alternativní. Coby čínský lékař má již více než dvě desítky let praxe. Svoje poznatky nejen využívá v každodenním kontaktu s pacienty, ale shrnul je i do publikace příznačně nazvané Vůně čínské medicíny. Současně v ní popisuje i principy vlastní nové léčebné metody, která se nazývá hydropresura.

Momentálně se tento lékař tak zaobírá léčbou akutních i chronických onemocnění, jako je angína, lupénka, migréna či Crohnova choroba. Zároveň usiluje o osvětu mezi pacienty, a to jak z hlediska zdravého životního stylu a přístupu k sobě samotnému, tak i ohledně tradiční čínské medicíny jako takové.

Čtěte také: