pexels tomas anunziata 3876417

Moderní technologie a zemědělství k sobě patří

Oleksandra Lyalyk, 9. 6. 2021

Myslíte si, že chytré technologie a zemědělství nejdou dohromady? I když je zemědělství obor známý již tisíce let a člověk by si řekl, že na pěstování plodin a mnoha lety osvědčených postupech už není co zlepšovat, opak je pravdou! Nejde pouze o technologie jako jsou velké zemědělské stroje, které jsou stále výkonnější, o hnojiva, nebo zavlažovací systémy. Až 80 procent českých farmářů využívá moderní technologie, nejvíce navigační systémy a meteostanice. Moderní technologie jsou řešením mnoha problémů, se kterými se současné zemědělství potýká, ať už to jsou změny klimatu, nedostatek pracovníků nebo stále vyšší požadavky na produkci.

pexels tom fisk 1595104

Chytré technologie v zemědělství mohou pomoct s udržitelností, efektivitou i produkcí. Digitálnímu zemědělství se někdy také říká precizní, jeho základem je sbírání dat pomocí mnoha senzorů. Až už jde o data o počasí, vlhkost půdy nebo její vlastnosti, mohou tyto informace zemědělcům pomoct lépe určit, kdy a kde mají sázet které plodiny, jak často je třeba je zavlažovat a hnojit nebo jak pesticidy je třeba použít. Díky těmto informacím je možné ušetřit prostředky i čas. Mimo samotné monitorování se chytré technologie v rostlinné výrobě hodí také k základní orientaci po půdním bloku. Zde najdeme různé navigační systémy pro zemědělské stroje, ale už i autopiloty pro traktory. Ty pomáhají při základní orientaci po půdním bloku, zpřesňují aplikaci postřiků a hnojiv. Díky satelitním snímkům může zemědělec také sledovat stav svého pole, aniž by ho musel celé objíždět a kontrolovat.

Chytré senzory se uplatní také v živočišné výrobě. Například v drůbežárnách je třeba sledovat teplotu vhodnou pro líhnutí kuřat. Chytrá technika tedy může pomoct zlepšovat podmínky zvířat. Také může pomáhat předcházet požárům nebo loupežím. Počítačem může být řízena také výroba krmných směsí, sušení obilí nebo automatické řízení spotřeby v bioplynových stanicích.

Čtěte také: