Po letošní dlouhé zimě se všichni těšíme, až se konečně budeme moct pořádně ohřát na sluníčku. Slunění může být i zdravé, po 15-20 minutách na sluníčku se začne naše tělo tvořit vitamin D. Když však na přímém slunci trávíme delší dobu, není o jeho škodlivosti už v dnešní době nejmenších pochyb. Už dávno je prokázaná souvislost nadměrného vystavení slunečním paprskům se stárnutím kůže ale i některými nádorovými onemocněními. Bohužel žijeme v době, kdy je ztenčená ozonová vrstva a na zem dopadá více nebezpečného ultrafialového záření. Poté to, co vnímáme jako pěkné opálení je ve skutečnosti obrana našeho těla proti popálení pokožky.
Nejlepší ochranou, kterou by měl používat každý je opalovací krém. Ze široké nabídky opalovacích krémů ale i dalších kosmetických výrobků nebo čisticích prostředků si můžete vybrat v Drogerii u Natálky. Při výběru opalovacího krému byste se vždy měli zajímat o ochranný faktor SPF (Sun Protection Factor). Jeho číslo teoreticky udává, kolikrát delší dobu můžete strávit na sluníčku proti tomu, kdybyste žádnou ochranu neměli. Dejme tomu, že 10 minut na slunci je ještě zdravé a koupíte si krém s faktorem 15. Venku tak v klidu a bezpečně můžete strávit 150 minut. Mějte však na paměti, že vrstva málokdy zůstane souvislá, ve vodě se opláchne, a proto byste ji měli zhruba každé dvě hodiny obnovovat i když se jedná o krém s SPF 50.
Pro komplexní ochranu pokožky je však třeba znát ještě další údaj. Sluneční záření má různé vlnové délky. UVA o vlnové délce 400 – 320 nm, a UVB o vlnové délce 320 – 280 nm. UVB Je z převážné většiny absorbováno ozónem ve stratosféře, respektive v ozónové vrstvě. UVA záření zabarvuje pigment kůže dohněda, záření UVB pak stimuluje buňky, které pigment vytváří. UVB záření je dáváno do souvislostí s rakovinou kůže, zatímco UVA poškozuje proteiny, ze kterých se pokožka skládá a tím způsobuje její rychlejší stárnutí a tvorbu vrásek. Faktor SPF chrání před UVB, a ne všechny opalovací krémy automaticky chrání i před UVA. Proto si při koupi zkontrolujte i tento údaj.