Kutilství je věc, která je s Čechy neodmyslitelně spjatá. Proto, jakmile vysvitne sluníčko a venku se začne oteplovat, vylézají kutilové z garáží a svých dílen a už přemýšlí, co by se dalo na jejich domě či zahradě vylepšit. Podobně přemýšlí také chataři, kteří se po zimě jedou podívat na to, jaké škody mrazy na jejich několik měsíců neobývané nemovitosti zase napáchaly.
Šikovnější z nás se neváhají pustit ani do stavby či rekonstrukce vlastního domu svépomoci, nicméně tento krok je nejen velmi odvážný, ale zejména také časově náročný. Málokterý pracující člověk má tak čas a energii trávit několik týdnů či měsíců každé odpoledne a víkendy opravami střechy či úpravami fasády. Mnohem jednodušší a také bezpečnější je v tomto případě najmout si profesionální firmu na stavební a zednické práce, která se o požadované předělávky sama postará.
S chatou či dílnou už je to ale jiná písnička. Zde je pro vaši realizaci dostatečný prostor. Jelikož se nejedná o místo, kde bydlíte, není třeba, aby bylo vše dokonalé a ani vás netlačí čas, ale naopak občas oceníte nějaký ten pracovní víkend s vychlazeným pivem a přáteli.
Pokud se chcete pokusit vylepšit vaši starou chatu o novou omítku svépomocí, můžete se o to pokusit, a to pomocí poměrně jednoduchého návodu. Než se pustíte do samotného omítání, počkejte až malta zcela ztvrdne. Aby bylo zdivo dostatečně pevné a nedržela se v něm vlhkost, je třeba aby malta před nanesením omítky zcela uschla.
Bez čeho se při žádném omítání neobejdete, je míchačka. Právě v té budete připravovat omítkovou směs. K jejímu vytvoření budete potřebovat jen vodu, vápno a cement. Celou směs připravenou podle požadovaného poměru v míchačce zhruba minutu promícháte a přidáte písek. Směs poté dolíváte vodou do té doby, než získá požadovanou konzistenci. Omítanou plochu nejprve pokropíte vodou a poté na ni nanesete řídkou směs, která povrch spíše ušpiní a vytvoří jakousi krupičku, která usnadní uchycení finální omítky.
Největší věda přichází u samotného nahazování omítky. Právě zde se na první pohled pozná, jestli práci dělal profesionál nebo amatér. Nemusíte se však bát, zručnost a potřebný grif v zápěstí můžete časem získat i vy. Omítku vždy nahazujte lžící od shora dolů a dbejte na to, aby měla dobrou konzistenci, to znamená nebyla příliš řídká ani příliš hustá. Poté přichází na řadu strhávání omítky latí. Ideální je v tomto případě hliníková lať, která je lehčí snáze se čistí a nevytváří ve vrstvě omítky nerovnosti.