slideshow

Chytré obce nejsou sci-fi

Oleksandra Lyalyk, 20. 5. 2022

Obecní rozhlasy mají dlouhou historii. Jsou snadným způsobem, jak obyvatele obce nebo městečka varovat před blížícím se nebezpečím jako jsou povodně nebo požár nebo je informovat o konaných akcích a novinkách z obce. Největší rozmach zažily rozhlasy v první polovině 20. století, kdy sloužili k mobilizaci Československé armády i k varování obyvatel. Koncem 80. let začaly obecní rozhlasy postupně chátrat a každá obec se k tomuto problému postavila po svém. Mnohé neváhaly rozhlasy rekonstruovat a využívají je díky jejich dosahu do dnes, jiné postupně začaly přecházet na modernější řešení.

Mnohé obce dnes jako hlavní komunikační kanál využívají tištěný zpravodaj, který však není vždy aktuální, jinde volí internet a informují občany na svých webových nebo facebookových stránkách. Nehledě na to, že obecní úřady kromě nástěnky musí mít také virtuální úřední desky, kde se lidé mohou dozvědět vše podstatné. Jiné obce jdou v modernizaci ještě dál a využívají SMART neboli chytrou komunikaci. Nečekejte žádné sci-fi, pro chytré město a obce stačí málo, a přesto se jedná o velmi efektivní systém.

pexels kaboompics com 6335 1

Například i obec Horní Dubňany se rozhodla nedávno zavést mobilní rozhlas. Stačí se zaregistrovat na webových stránkách obce a do mobilu vám budou chodit ty nejdůležitější informace z místní samosprávy. Ať už jste kdekoliv, nikdy nepřijdete o nic důležitého. Sami si můžete nastavit, o jaký typ informací máte zájem. Také můžete zadat ulici svého bydliště a pak vám neunikne žádné blokové čištění, výpadek proudu nebo havárie vody. Dále se dozvíte informace o výpadcích energií, kultuře, ale i ztracených zvířatech či lidech. Tuto službu využívá i mnoho dalších obcí a pravidelně tak svým občanům usnadňují život. Služba je zdarma a je vhodná i pro seniory a slabozraké.

Čtěte také: