Horečka je přirozeným procesem našeho organismu na infekci. Je to způsob, jak s ní tělo bojuje a nevyplatí se ji za každou cenu hned srážet ani bagatelizovat. Dospělý sám pozná, když se necítí dobře ale u malých dětí, které si ještě neumějí říct, je to náročnější. Jak u nich tedy poznáme, že mají horečku a co máme v takovém případě dělat?
Že by dítě mohlo mít zvýšenou teplotu primárně poznáme podle horké kůže a červených tváří. Tělo se přebytku tepla zbavuje právě přes kůži, a proto rozpálené čelo je prvním signálem, že něco není v pořádku. Abyste zjistili, zda se jedná pouze o zvýšenou teplotu nebo o herečku přichází na řadu měření. U novorozenců a kojenců se nejčastěji měří v konečníku, od šesti týdnů věku dítěte od naměřené hodnoty pro získání přesného údaje odečteme 0,5 °C. U malých dětí, které ještě neudrží teploměr v podpaží je také možné využít bezkontaktní teploměry, ty ale musí být dostatečně kvalitní a je potřeba při měření dodržet všechny pokyny výrobce. V rozmezí 37,5 až 38 stupňů se jedná o zvýšenou teplotu, nad 38 °C jde už o horečku.
Do 38 stupňů se teplota nesnižuje, poté postupujte podle pokynů, které jste dostali od svého praktického lékaře na preventivní prohlídce. Teplotu je možné srážet chladnými zábaly ručníkem namočeným do vlažné vody, kterým dítěti obalíme hrudník a břicho. Dítě musíme neustále hlídat a pokud by mělo promodralé končetiny nebo mramorovou kůži v žádném případě studené zábaly neaplikujeme. Pokud jsou potřeba léky, vždy je důležité přesně spočítat dávku podle tělesné hmotnosti. Je lepší se poradit s lékařem. Pokud je dítě mladší 3 měsíců a má horečku 38 °C a vyšší, má 3-6 měsíců a horečka překročí 39 °C nebo se zdá být dehydratované, má křeče nebo vyrážku měli byste vyhledat pediatra Brno nebo svého dětského lékaře.