Pečivo je nepostradatelnou složkou téměř každého jídelníčku. Pokud zrovna nedržíte přísné diety, pravděpodobně si alespoň párkrát do týdne na čerstvém pečivu smlsnete. Pečivo je totiž nejen skvělé samo o sobě, ale je také perfektní jako příloha k zeleninovému salátu, podklad na domácí pomazánku či doplněk k oblíbenému sýru.Není však pečivo jako pečivo. Zatímco na měkké, čerstvé a křupavé se sbíhají sliny každému, kdo jen prochází kolem pekárny a vůně čerstvého chleba ho praští do nosu, gumové housky, které nám leží ve spíži několik dní, už takovým lákadlem nejsou.Čerstvost pečiva je poměrně komplexní pojem, který vnímáme všemi svými smysly. Jako první nás upoutá vůně, následně se zaměříme na nadýchaný vzhled, zkusíme, že je pečivo na omak pružné a při jeho zmáčknutí slyšíme křupnutím. Aby tak náš mozek dokázal označit nějaký kus pečiva za čerstvý, musí se odehrát všechny výše zmíněné smyslové počitky.
To, že čerstvé pečivo chutná nejlépe, ví snad každý. Není ale úplně v lidských silách sníst celý bochník chleba na posezení jen proto, že je zrovna čerstvý. Většina lidí si navíc kvůli úspoře času kupuje zásoby pečiva, které jim doma vydrží i několik dní. Aby tak pekaři nalákali co nejvíce spotřebitelů k zakoupení právě jejich pečiva, neustále se snaží o inovace jeho čerstvosti, respektive o to, aby si pečivo udrželo čerstvost co možná nejdéle.
Velký objev v této oblasti nastal v roce 2020, kdy vědci objevili na dřevě v Hunanském pralese speciální enzym, který přetváří tuhý rostlinný materiál na měkké živiny. Zatímco některé rostliny tento enzym využívají pro svůj růst, chlebové střídě dodává počáteční měkkost a jemnost. Vědci z tohoto enzymu vyvinuli přípravek, který je určen pro udržování čerstvosti pečiva od klasického přes toustový chleba, housky, čerstvé i balené sladké výrobky až po plundru. Prodloužení čerstvosti pekařských a cukrářských výrobků však můžeme pomoct i u nás doma. Velká spousta lidí se snaží čerstvost pečiva uchovat tím, že jej zabalí do igelitového sáčku. Tohle řešení však není úplně šťastné. Přestože pečivo zabalené v igelitu vydrží měkké déle, lékaři upozorňují na to, že již po třech hodinách na něm začíná růst plíseň. Konkrétně se jedná o druh kvasinky, která může u lidí způsobovat ústní a genitální houbové infekce.Pečivo je nejlépe skladovat v tmavé a chladnější místnosti zabalené do plátýnka. Zkusit můžete například utěrku nebo plátěné sáčky. Pokud nemáte doma přímo spíž, je dobré pořídit si alespoň chlebník, kde budete pečivo skladovat. Nejlepší volbou je dřevěný chlebník. Je však důležité si pohlídat, aby měl chlebník větrací otvory, aby se vevnitř nedržela vlhkost.