Tradiční čínská medicína je ojedinělý léčebný systém, jehož kořeny jsou staré tisíce let. Smyslem je léčit akutní onemocnění, dlouhodobé choroby a opakující se zdravotní potíže, ale důležitá je tu také prevence a předcházení nemocem. Z tradiční čínské medicíny vychází také medicína celostní, kde vše souvisí se vším, vše je propojené a vzájemně se ovlivňuje. Základním principem je tu Jin a Jang, dvě síly, které se neustále snaží převážit. Když se to jedné povede, naruší harmonii v těle, a tak vzniká nemoc.
Pro to, aby tradiční čínská medicína naplňovala své poslání, kterým je vytváření rovnováhy v těle, využívá několika metod. Asi nejznámější z nich je akupunktura. Stejně jako cévy vedou krev, tak našimi těly po tzv. meridiánech podle čínské medicíny proudí také energie čchi. Na určitých místech vystupuje k povrchu těla a tato místa se nazývají akupunkturní body. V literatuře je jich popsáno kolem dvou tisíc. Právě malé akupunkturní jehličky pomáhají tuto energii uvolňovat a pracují s ní. Terapeut jehličky aplikuje pouze do povrchových struktur těla, tedy tak, aby překonaly podkožní tuk. Pro rozproudění energetických drah se mimo akupunktury využívá také akupresura, kdy jsou body na těle stlačovány nebo masírovány.
Dalším významným pilířem čínské medicíny je fototerapie neboli bylinkářství. Tato metoda využívá léčebnou sílu bylin, stromů, keřů, ale i řas a hub. Existují základní bylinné receptury, ale protože každý člověk je jiný a má jiné obtíže, mění se podle toho i receptury. K dalším metodám čínské medicíny poté patří zdravotní cvičení Čchi- kung, které učí ovládat životní sílu čchi. Protože tradiční čínská medicína je především celostní, významnou roli v ní hraje také správné stravování. Specialistou s více než dvacetiletou praxí je praktik a autor publikací o tradiční čínské medicíně MUDr. Josef Maček působí v Otrokovicích a v Bratislavě.