Jaká vyšetření vás čekají na alergologii

Z jarních kvetoucích stromů a jejich vůně se radují všichni kromě alergiků. Napuchlé oči, slzení, rýma nebo kýchání není nic příjemného. Alergie se navíc mohou projevit v kterékoliv fázi života, a tak vědomí, že jste na ně nikdy netrpěli, ještě nemusí nic znamenat. Pokud poslední dobou vždy na jaře máte záhadné nachlazení, kdy neustále smrkáte, kýcháte a teče vám z očí, může to být i váš případ. Pokud u sebe máte podezření na alergii, vaše první kroky by měly vést k vašemu praktickému lékaři, který vás po vyšetření pošle na alergologii pro dospělé.

Na alergologii vás čeká několik vyšetření. Asi nejznámější jsou kožní testy, konkrétně tzv. prick test. Pomocí kapátka se na vnitřní předloktí aplikují různé alergeny. Poté se kůže jemně naruší a počká se asi 20 minut na odezvu. Alergolog podle zarudnutí kůže pozná, které látky vyvolávají alergickou reakci. Další diagnostickou metodou jsou IgE testy. jedná se o vyšetření krve v laboratoři, kdy se zjišťuje přítomnost IgE protilátek proti jednotlivým alergenům v krvi. Touto metodou je možné vyšetřit více alergenů než prick testy, a to včetně alergií na různé druhy potravin.

K diagnostice kašle a dušnosti se v alergologii využívá také spirometrie, tedy funkční vyšetření plic. Při tomto vyšetření dostanete do úst náustek a na nos kolíček abyste dýchali pouze ústy. Lékař vás vyzve k různým dechovým cvičením. Výsledky dýchání zaznamenává počítač do grafu, který lékaře informuje o objemu a průtoku dýchaného vzduchu. Spirometrie bývá často doplněna také bronchokonstrikčními testy. Ty slouží ke zkoumání zvýšené dráždivosti průdušek. Toto vyšetření mohou podstoupit jen relativně zdraví pacienti, vdechují při něm speciální aerosol a opět se na přístroji sleduje dech.

Alergií v České republice trpí asi 30 procent obyvatel. Alergolog onemocnění sice nevyléčí, ale pomůže vám s minimalizací symptomů, aby vás neomezovaly ve vašem běžném životě. Alergolog pro dospělé je i MUDr. Helena Jiráková, která má v oboru dlouholetou praxi a mnoho zkušeností.