euRobotics Technology Transfer - Zdicí robot

Konec zedníků? Zdicí robot WLTR získal 2. místo v robotické soutěži

Sára Aiblová, 13. 6. 2024

Automatizace je stále výraznějším fenoménem v různých průmyslových odvětvích. V březnu tohoto roku se na seznam inovací zařadil i zdicí robot z dílny Wienerberger, který získal druhé místo v soutěži euRobotics Technology Transfer za svůj přínos a uplatnění technologií mezi akademickou a průmyslovou sférou. Jak tento robot funguje? Jaká je jeho efektivita? A jaké plány má společnost Wienerberger do budoucna?

Zdicí robot WLTR

Robotický systém WLTR byl navržen pro automatizované zdění budov z cihel. Tento inovativní robot dokáže stavět rychleji a přesněji než lidští zedníci. Využívá k tomu pokročilé senzory a technologii strojového vidění k monitorování stavby a preciznímu pokládání cihel. Jeho zdvihací ramena zvládnou manipulovat s cihlami o hmotnosti až 30 kg a pracovat ve výšce kolem tří metrů. Robot WLTR využívá speciální cihly s drážkami pro pevný úchop a zdicí pěnu, za což je někdy kritizován. Zdicí robot se neobejde bez připojení k elektřině, vody a podavače, který naváží palety cihel, odváží prázdné a doplňuje pěnu do zásobníků. Zdicí robot zatím nezvládá složitější konstrukce, jako jsou rohy a otvory, ale společnost Weinerberger intenzivně pracuje na jeho dalším vývoji.

Úspěch na mezinárodním poli

Na Evropském fóru robotiky (ERF) v italském Rimini, jedné z největších událostí pro komunitu robotiky a umělé inteligence v Evropě, získal robot WLTR významné uznání. V prestižní soutěži euRobotics Technology Transfer Award 2024 získal druhé místo v oblasti přenosu a uplatnění technologií mezi akademickou a průmyslovou sférou. Unikátní stroj vyvinuly ve spolupráci firmy Wienerberger a KM Robotics. Oceněný zdicí systém má potenciál zásadně ovlivnit stavebnictví nejen v České republice, ale i celosvětově.

Efektivnější a kvalitnější výstavba

Hlavním cílem zavedení WLTRa na trh je zrychlit proces zdění, ale také levnější a udržitelnější stavební procesy a řešení dlouhodobého nedostatku kvalifikované pracovní síly. WLTR pracuje rychleji a přesněji než lidští zedníci, a zdít může klidně nepřetržitě 24 hodin denně, aniž by se unavil. Výrobci uvádí, že jeden robot zastane práci pěti zkušených zedníků. Navíc zajišťuje vyšší přesnost a konzistenci při pokládání cihel, což vede k celkově kvalitnější výstavbě.

Zdicí robot

Zdicí robot jako budoucnost stavebnictví?

Společnost Wienerberger má s WLTR velké plány. Již letos má být na stavby nasazena první série robotů WLTR v Česku i v zahraničí. Tato technologie by mohla zásadně změnit stavební sektor, pomoci překonat výzvy spojené s nedostatkem pracovníků a zrychlit a zefektivnit stavební procesy. Ačkoliv je současný zdicí robot spíše prototypem s mnoha nedostatky, v následujících letech můžeme očekávat prudký vývoj automatizovaných stavebních systémů. Vzhledem k vysoké pořizovací ceně zdicího robota se však zedníci v nejbližší době o svoji práci bát nemusí.

Mohlo by Vás také zajímat: Robotizace svářecích pracovišť: Inovace, efektivita a bezpečnost

Čtěte také: