Před vycestováním do zahraničí nám vyvstává mnoho otázek. Co si sbalit za oblečení, zda si budeme sami vařit či budeme preferovat stravování v lokálních restauracích, jaká místa v tamní oblasti navštívíme a mnoho dalších.
Vedle těchto otázek se však musíme zaměřit i na finance, tedy nejen jakou měnu daná oblast využívá, ale taktéž zda preferujeme platbu v hotovosti či kartou a rovněž zda chceme využít náš lokální kurz, či zda budeme vybírat v zahraničí.
Ano, vybrat si v zahraničí z lokálního bankomatu bezkontaktní kartou se jeví jako nejjednodušší řešení. Bohužel v dnešní době s sebou přináší i mnohá rizika jako například poplatky za výběr. Jedním z nich je skimming. Co je to skimming, jak vypadají skimmovací zařízení a jak se samotnému skimmingu vyvarovat?
Co je to skimming?
Ve své podstatě se jedná o nelegální kopírování karet. Zjednodušeně jde o techniku získávání dat z magnetického proužku platební karty. V tomto případě mluvíme, jak o debetních tak kreditních kartách a cílem pachatele je rovněž získat i příslušní PIN ke kartě.
Jakým způsobem pachatel kartu padělá?
Pachatel k nelegálnímu kopírování karty používá zpravidla sofistikované technické zařízení, které se skládá ze dvou částí. První částí je tzv “skimmovací hrdlo” (z anglického “skimming throat”). To se na napadeném bankomatu umisťuje na originální vstup pro platební kartu tím způsobem, aby originální díl bankomatu částečně či úplně překrývalo. Toto zařízení následně zaznamenává data z magnetického proužku platebních karet následně vkládaných do vstupu bankomatu.
Druhou částí skimmovacího zařízení je tzv “skimmovací lišta” neboli profil. Tato část se umisťuje na napadení bankomat tak, aby pomocí zabudované kamery umožňovala zaznamenat PIN zadaný legitimním držitelem platební karty. Výše zmínění získaná data pak pachateli poslouží k výrobě a využití padělaných platebních karet, pomocí nichž jsou následně realizovány výběry z bankomatů v zahraničí.
Obě tyto části jsou samozřejmě tvarem a velikostí upraveny tak, aby je oběti skimmingu neměli šanci odhalit, či aby k jejich odhalení došlo jen minimální procento. Dejte si mimo bankomatů pozor i na terminály – nepoctivý obchodníci mohou v zahraničí taktéž při platbě na jejich vlastním terminálu používat skimmovací zařízení, pomocí něhož vás následně mohou okrást i o velké částky.
Proč je skimming hojně využíván v zahraničí?
Lze konstatovat fakt, že v případě evropských karet vybavených magnetickým proužkem i čipem, lze jejich padělky použít jen v zemích, kde je podporována pouze technologie magnetických proužků. Patří sem například Spojené státy a státy Jižní Ameriky, Keňa, Filipíny aj.
Toto pravidlo mimo jiné platí i naopak – karta, která byla padělaná v USA lze použít bez potíží v evropských zemích, avšak ne ve Státech.
Jak se před skimmingem chránit?
Stejně jako je tomu i ostatních hackerských bankovních podvodů, i před skimmingem se lze chránit. Jednou z hlavních zásad je v tomto případě sledování výdajů a výpisů z vaší platební karty a to pravidelně, zejména při návštěvě zahraničních destinací.
Další důležité kroky se týkají samotného placení kartou na terminálech. Vždy je nutné zakrýt co nejpečlivěji rukou klávesnici, na které zadáváte váš PIN k platební kartě. Pokud platíte na terminálu obchodníka, rovněž si vždy zkontrolujte částku, kterou platíte. Pokud se totiž jedná o podvodníka, může do terminálu zadat mnohem větší částku, než kterou máte skutečně platit – toto pravidlo pečlivě dodržujte například u zahraničních stánkařů, mezi kterými jsou obdobné podvody velice časté.
Taktéž je dobré si dát pozor na osoby, které se kolem bankomatu, který chcete použít, pohybují. Jakákoliv podezřelá osoba může představovat hackera, který jen čeká na vhodnou příležitost, aby údaje z vaší karty zcizil. V případě, že máte takový pocit, raději přejděte k jinému bankomatu.
Anti-skimming karty
V současné době jsou na trhu nabízeny takové karty, které blokují čtečky karet a zabraňují tak skimmingu. Zjednodušeně je lze popsat tak, že v momentě, kdy rádiové vlny přicházejí nad vaší kartou či peněženkou, karta je automaticky do určité vzdálenosti dokáže blokovat a zamezit tak odcizení vašich dat.
S kartami opatrně
Závěrem lze jen dodat, že přestože platba bezkontaktními kartami je opravdu pohodlnou variantou nejen při cestování, je třeba počítat s možnými komplikacemi. V dnešní době máme přece jen spousty zpráv o hackerských útocích. Proč si tedy kazit krásnou dovolenou jen proto, že se rozhodneme v rámci “pohodové dovolené” ignorovat pár jednoduchých opatření?
Zdroje: Kapitol, Policista , Digitální pevnost, Koruma, Faradaybags
Naposledy aktualizováno 30. 8. 2024
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.