iQLandia Liberec

iQLandia: Nová část expozice ukazuje svět Umělé inteligence

iQLandia je populární vědecko-zábavní centrum v Liberci, které nabízí zaručenou zábavu pro všechny věkové kategorie. V rámci více než 400 interaktivních exponátů se dozvíte, jak funguje lidské tělo i svět kolem nás. Na vlastní kůži zažijete zemětřesení, optické i sluchové klamy, vyzkoušet můžete také vesmírný hydraulický simulátor nebo luštění šifer. V letošním roce navíc přibyla v iQLandii nová miniexpozice zaměřená na Umělou inteligenci.

iQLandia nebo iQPark?

Obě vědecko-zábavní centra jsou od sebe vzdálená pouhých 100 metrů, takže za jeden den zvládnete navštívit klidně obě. iQPark se ale orientuje spíš na mladší badatele od 3 do 8 let, zatímco iQLandia je vhodná pro děti od 8 let a dospělé.

Exponáty v iQParku jsou vyrobené většinou ze dřeva a expozice jsou méně členité, aby měli rodiče své děti stále na očích. Také doprovodné programy jsou uzpůsobeny mladším dětem. Exponáty v iQLandii jsou naproti tomu techničtější a opatřené odbornějšími popisy. V doprovodných programech, jako jsou workshopy a vědecké show, pracovníci vysvětlují fyzikální jevy, o kterých se už děti učily ve škole.

iqlandia vstupne

Expozice v iQLandia

iQLandia je záruka skvělé celodenní zábavy pro celou rodinu. V současné chvíli nabízí centrum 11 interaktivních expozic s více než 400 exponáty. Každá expozice je plná interaktivních úkolů a experimentů. Sílu přírodních živlů poznáte v expozici Živly. Zjistíte, jaké je stát v epicentru zemětřesení, uvidíte blesky z Teslova transformátoru i ohnivé tornádo. Ve Vodním světě najdete třeba svítící fontánu, která každou hodinu rozezní celou budovu známými hudebními peckami. Expozice TULaborka, která vznikla ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci, láká návštěvníky na optický kabinet, humanoidního robota Matyldu i dětskou laboratoř.

Expozici Smysly zaměřenou na poznání i zmatení všech vašich smyslů rozhodně nesmíte vynechat. Můžete se zahledět na svět očima různých zvířat, vžít se do kůže lidí se zrakovým postižením nebo se (ne)nechat zmást zvukovými klamy. Hlavu vám zavaří expozice MatematikUm, rozdělená do několika částí – příroda, IT, stavebnictví a historie. V expozici se například dozvíte, proč včely vytvářejí plástve ve tvaru hexagonu, jak funguje počítač nebo jak zapisovali čísla staří Sumerové.

iqlandia

Malé i velké milovníky tajemného vesmíru potěší fascinující expozice Kosmo. Brázděte Údolí Marineru na hydraulickém simulátoru nebo si vyzkoušejte ovládání robotické paže, která operuje na marsovském povrchu! Kosmická expozice vás provede změnami ročních období a měsíčními fázemi a na vlastní oči vám ukáže, jak funguje černá díra. Na jejím konci můžete přistoupit k branám iQPlanetária.

expozici Geolab můžete prozkoumat jednotlivé etapy vývoje Země a procesy, které se odehrávají v jejím nitru. Při vstupu do expozice se budete cítit, jako byste se právě ocitli v jeskyni. Budete obklopeni krápníky, narazíte na zmenšené modely úchvatných mexických krystalů i na stěnu z horniny sopečného původu. Odvážní badatelé si mohou zahrát na skutečné jeskyňáře a prolézt si oblíbenou „plazivku“.

Expozice svět Umělé inteligence

Bleskový vývoj umělé inteligence v posledních letech s sebou přináší mnohé výzvy. Je proto důležité vědět, jak funguje. Od začátku letošního roku mohou návštěvníci iQLandie poznávat fascinující svět Umělé inteligence. Nová miniexpozice v rámci oblíbené expozice Člověk otevírá dveře do tajů digitálního světa.

Svět Umělé inteligence badatelům přibližuje základy a principy, na kterých tzv. AI funguje pomocí čtyř interaktivních exponátů. Návštěvníci si tak mohou na vlastní kůži vyzkoušet technologii rozpoznávání tváří a obrázků, komunikaci s umělou inteligencí prostřednictvím chatu nebo generování obrázků na základě  konkrétních pokynů.

iqlandia rodina

Praktické informace

Cena vstupného do centra iQLandia se liší v závislosti na způsobu nákupu. Při online nákupu vstupenek, jejichž platnost je půl roku, a hodí se tak například jako originální dárek, zaplatíte méně.

Základní vstupenka stojí 320 korun, na místě 390 Kč. Zvýhodněné vstupné pro děti od 3 do 15 let, držitele karty ISIC/ITIC, seniory starší 65 let a osoby s průkazem ZTP a ZTP/P stojí 210 korun online a 250 Kč při nákupu na místě. Vstupenka zahrnující vstup do iQLandia i planetária stojí 420 (490 na místě) v základní sazbě a 310 (360 na místě) ve zvýhodněné.

iOLandia je otevřená také větším skupinkám, ať už školám nebo příměstským táborům. Pro skupiny více než 15 lidí nabízí centrum 10% slevu  na vstupné. Parkovat můžete v přilehlém parkovišti, v centru se kromě šatních skříněk, přebalovacího pultu a relaxační zóny nachází také restaurace s chutným menu.


Sára Aiblová

Sára Aiblová je studentkou brněnské právnické fakulty. Kromě práva se zajímá o psychologii, kulturu a cestování. Baví ji prozkoumávat aktuální témata ze světa technologií či wellness a předávat je čtenářům.