urazy elektrickym proudem

Jaké jsou úrazy elektrickým proudem a postup první pomoci

Tereza Hromková, 14. 3. 2024

Zásah elektrickým proudem může skončit i smrtí. Velkou roli ve zmírnění následků hraje včasná první pomoc při úrazu elektrickým proudem. Jaké jsou úrazy elektrickým proudem, jak poskytnout první pomoc a jak velký proud zabije člověka?

Zásah elektrickým proudem

V následujících situacích může dojít k zásahu elektrickým proudem:

  • Spadlé elektrické vedení a vodiče.
  • hem bouřek. Existuje zvýšené riziko zásahu bleskem ve vysokých objektech (stožáry, stromy). Zásah elektrickým proudem hrozí také ve vodních plochách či ve skalních převisech.
  • Poranění střídavým proudem nízkého napětí. Tento zásah elektrickým proudem se častěji objevuje u malých dětí, jelikož strkají různé předměty do zásuvky. U dospělé osoby k tomu může dojít v koupelně či v kuchyni.
  • Nevhodná manipulace při práci. V řadě oblastí (továrny, elektrárny apod.) je vyšší riziko zásahu elektrickým proudem v důsledku nevhodné manipulace s elektrickými zařízeními, nedodržováním bezpečnostních předpisů a nedostatečné odborné přípravy.

V případě, že se pohybujete v pracovním prostředí, kde jste vystaveni riziku zásahu elektrickým proudem, musí vás zaměstnavatel vybavit vhodnými ochrannými pomůckami, jako je antistatický oděv a obuv, speciální dielektrické rukavice a elektrikářská přilba odolná proti výbojům. V případě, se pracujete ve výškách, využijete také speciální vybavení pro výškové práce včetně postroje, lana a karabin, tlumičů nebo zachycovačů pádů a dalších bezpečnostních prvků podle potřeby.

Úrazy elektrickým proudem

Zásah elektrickým proudem může způsobit:

  • elektrický šok,
  • tepelné popáleniny,
  • mechanické křeče, pád či výbuch.

Rozsah poškození zdraví závisí na více aspektech – druhy proudu, jeho napětí a frekvence, odporu a intenzitě, ale také na době kontaktu s elektřinou a trase, jimiž proud prochází tělem. Při proudění lidským tělem elektřina způsobuje popáleniny, rozsáhlá vnitřní zranění i zástavu srdce. Následky závisí na zdravotním stavu postiženého, na napětí zdroje a včasném poskytnutí první pomoc při úrazu elektrickým proudem. Pokud se stanete svědkem této situace, můžete okamžitou pomocí i zachránit život.

prvni pomoc pri urazu elektrickym proudem

Jak postupovat při úrazu elektrickým proudem?

Nyní si pojďme vysvětlit, jak postupovat při úrazu elektrickým proudem a jak poskytnout první pomoc při úrazu elektrickým proudem.

1. Bezpečnost člověka poskytující první pomoc je vždy na prvním místě.

V první řadě myslete na vlastní bezpečnost. Při zásahu nízkým napětím v budově nejdříve vypněte proud (například odpojením spotřebiče či vyjmutím pojistky). Není-li to možné, použijte nevodivou podložku a předmět (dřevěná tyč, deska, suché noviny apod.) a zkuste odtrhnout zasaženého od proudu.

Zásah vysokým napětím (od spadlého drátu, železničního vedení apod.) často končí smrtí. Od postiženého udržujte dostatečný odstup a nedotýkejte se drátů. Z vysokého napětí se může na vzdálenost mnoha metrů vytvořit elektrický oblouk nebo přeskočit jiskra a proud zasáhne i vás. Volejte záchrannou službu (číslo 155), hasiče (150) nebo centrální linku (112). Tyto složky zajistí vypnutí proudu a vyšlou na místo záchranáře.

2. Resuscitace a bezvědomí.

Nejeví zasažený člověk po odtržení od proudu známky života? Zahajte resuscitaci. Je v bezvědomí, ale dýchá? V tom případě mu zakloňte hlavu, zkontrolujte jeho dýchací cesty a vyčkejte příjezdu záchranné služby. Zjistěte, zda dotyčná osoba nemá další zranění, například silné krvácení. Není-li to nezbytně nutné, postiženého nikam nepřemisťujte.

zasah elektrickym proudem

3. Zásah elektrickým proudem – Kdy volat záchranáře?

Záchrannou službu volejte, pokud zasažený špatně dýchá, má rozsáhlé popáleniny, bolesti svalů, upadá do bezvědomí nebo dojde k zástavě srdce. Než záchranáři dorazí, budou vás instruovat telefonicky. Po jejich příjezdu se orientujte podle pokynů.

Jedná-li se o méně závažnou událost bez zjevných následků, není nutné volat záchrannou službu. Zasaženou osobu ale musí vždy prohlédnout lékař.

4. Záchranka v mobilu.

Doporučujeme si do mobilu stáhnout aplikaci Záchranka. Ta je přímo napojena na systémy záchranných služeb a umožní vám snadno přivolat zdravotníky. Také záchranným složkám automaticky sdílí vaši polohu. Najdete v ní mimo jiné interaktivní návody pro první pomoc.

Jak velký proud zabije člověka?

Zhruba 80 % všech úrazů elektrickým proudem je způsobeno nízkým napětím (tedy do 1 000V). Z těchto zásahů elektrickým proudem jsou asi 3 % případů smrtelné.

Zdroj: Wikipedia.org, První pomoc živě, Stačí málo

Čtěte také:

SYNPO, akciová společnost

Zabývají se hlavně aplikovaným výzkumem a vlastní výrobou pryskyřic, laků, nátěrových hmot, lepidel a tmelů.