Elektroinstalace – co obnáší?

Elektroinstalace jsou prvkem, který by rozhodně neměl být podceňován. Ať už při stavbách nových objektů, tak při rekonstrukcích, při kterých dochází k jakýmkoliv zásahům do elektriky. V případě, že se zásahům do elektriky nevyhnete, nepouštějte se do takovéto práce sami, pozvěte si odborníky. Při elektroinstalaci od základu to asi není nutné ani zmiňovat. Při amatérské elektroinstalaci neriskujete pouze neúspěšné zapojení, a tudíž ztrátu peněz, ale hlavně své zdraví. S elektřinou si není radno zahrávat, nepouštějte se do ní na vlastní pěst, mohli byste v lepším případě způsobit havárie například v podobě vyhoření, v horším případě si způsobit úraz elektrickým proudem.

Obecně lze elektrotechniku rozdělit na slaboproudou a silnoproudou. Slaboproudá elektrotechnika je tou technikou, která se zabývá nízko výkonovou technikou, ne především elektrickým napájením. Elektřina je tak prostředkem přenosu a zpracování signálu a informací v optické či zvukové podobě, jak je tomu u počítačů, rozhlasu anebo televize. Silnoproudá elektrotechnika je naopak technika pro napájení elektřinou, jako je výroba, přeměna, rozvod a výkonové užití elektrické energie. V praxi si pod silnoproudou elektrotechnikou můžete představit generátory, transformátory, měniče, pohony, vytápění či osvětlení.

O montáž, údržbu i revizi se vám postarají odborníci, vaším úkolem je si v první řadě promyslet, kde chcete mít ve vašem domě či kanceláři zásuvky, jaké elektrospotřebiče budete využívat a kolik jich bude v jednotlivých místnostech. Největším oříškem bývají zpravidla kuchyně, protože v těch využíváte elektrospotřebičů nejvíce a je nutné rozmýšlet dobré rozmístění zásuvek nejenom kvůli dobré dostupnosti, ale také proto, aby nedocházelo k přetěžování obvodů. Obecně lze říct, že je lepší počítat raději s větším počtem zásuvek, než ve finále situaci řešit pomocí rozdvojek a prodlužovaček, protože přesně tato řešení jsou poté často důvodem velkého přetížení a následné menší funkčnosti. Rozmístění zásuvek je důležité nejen v kuchyni, ale i v ostatních místnostech, jako je třeba ložnice, jelikož i tam hraje velkou roli dosah například při nabíjení telefonu, který si přejete mít po ruce na nočním stolku.

Naposledy aktualizováno 8. 4. 2021

Černý Radek, 29. 3. 2021
Kategorie: Elektrotechnika