hambalkovy krov

Hambálek: Co je to hambálkový krov, výpočet a kdy ho použít

Hambálkový krov se na našem území používal již v raném středověku a stal se tak symbolem historických budov. Hambálkový krov je typický pro lidové stavby s velkým rozpětím střechy, jako jsou například stodoly. Avšak i dnes se těší oblibě především z důvodu zvýšené poptávky po realizaci obydleného podkroví. Víte, co je to hambálek?

Co je to hambálek?

Hambálek, někdy také hambalek, je dřevěný hranol, který tvoří vodorovnou rozpěru každé dvojice krokví v tradiční hambálkové soustavě a společně tvoří trojúhelník. Přispívá ke zvýšení tuhosti celé soustavy. Jedná se o trojkloubovou, jedenkrát staticky neurčitou soustavu. Každá vazba je plná a jejich vzdálenost je 0,9 až 1,2 m. Hambálek má stejný, nebo jen o málo větší průřez než krokve. Podle toho, jak je připojen k soustavě, se dělí na posuvný hambálek a pevný hambálek.

Co je posuvný hambálek a co je pevný hambálek?

Posuvný hambálek je ke krokvím připojen kloubově přibližně v 1/3 až 2/3 výšky soustavy. Vyznačuje se možností vodorovného pohybu v případě průhybu krovu od zatížení.

Pevný neboli neposuvný hambálek se vytvoří pomocí tuhého plnostěnného nebo příhradového nosníku v rovině hambálku, který je podpírán štítovými stěnami. Neposuvný hambalek vzniká v případě, že se v úrovni hambalků všech vazeb vyskytuje nosník, který je vodorovný a řádně kotvený do štítových zdí.

Hambálkový krov: Půdorys

Jaký má hambálkový krov půdorys? Hambálkový krov lze rozpoznat tak, že každá dvojce krokví je rozepřena hranolem. Pro přenesení tahové i tlakové síly je hambálek s krokvemi spojený rybinovým plátem. Při větších rozponech (tedy od 7 metrů) se hambálky do krokví přímo čepují.

V případě větších rozponů se také používá střední vaznice, která hambálky podpírá. V plných vazbách je rovněž zapotřebí tyto vazby podepřít sloupkem, který je následně začepován do vazního trámu. Vazní trámy je pak dokonce nutné podepřít střední nosnou zdí. Při menších rozponech (přibližně do 7 metrů) hambálkový krov nepoužívá sloupky ani vaznice.

Hambálková soustava se na našem území používá již od počátku 19. století, přičemž se staví dodnes. Nejčastěji se vyskytuje hambálkový krov rozpětí mezi 6 a 11 metry. Dříve měly střechy mnohem větší rozpětí, a z toho důvodu byl hambálkový krov velmi oblíbený. Dnes mívají střechy mnohem menší rozpětí, proto hambálkové soustavy nemají takové využití. Velkou nevýhodou hambálkové soustavy soustavy je pracnost a četnost oslabení průřezu vlivem dlabů. Jelikož do těchto dlabů pak vnikala vlhkost, často způsobila degradaci celé konstrukce.

Hambalek

Novodobý hambálkový krov

Moderní krov je tvořen vazbami, které se skládají z hambálku a dvou krokví a jsou všechny stejné. Hambálky jsou uloženy pouze na pozednicích, případně na podkornicích. Krokve jsou spojeny kleštinami, které v tomto případě označujeme jako hambálek. Hambálek s krokvemi tvoří staticky neurčitou konstrukci. Rozlišujeme hambálkové krovy s hambálkem posuvným a neposuvným podle statického působení. Posuvný hambálek se může vodorovně pohnout při průhybu od zatížení. Neposuvný hambálek se vytvoří vložením vodorovného nosníku v úrovni hambálků, který je zakotvený v nosných štítech budov a nedovolí vodorovný pohyb hambálků.

hambalkovy kov rozpeti

Kdy použít hambálkový krov?

Hambálkový krov byl v minulosti hodně využívanou krovovou soustavou pro své skvělé vynášecí vlastnosti. Nejčastěji se využíval při výstavbě stodol a objektů s velkým rozpětím střechy. V moderní době se již setkáváme s mnohem sofistikovanějšími rodinnými domy a již nebylo potřeba hambálkový krov tolik používat. Hambálkový krov je nejčastěji používán pro zastřešení rodinných domů s obytným podkrovím do rozpětí 10 metrů. Výška místností podkroví bývá stanovena právě výškou umístění hambálků. Pro tento typ krovů je třeba zvolit správné prostředky pro ztužení v podélném směru (zavětrování).

Zdroj: wikipedia.org, bmigroup.com

Naposledy aktualizováno 28. 6. 2024