Čeká vás vyšetření na neurologii a nevíte, co očekávat? Zajímá vás, jak probíhá vyšetření na neurologii? Není třeba se ničeho obávat. Lékař vás důkladně vyšetří bez nutnosti hospitalizace a předá vám výslednou lékařskou zprávu. Co se řeší na neurologii? Co léčí neurologie? Jaké jsou symptomy neurologického onemocnění a kdy jít na neurologii?
Co se řeší na neurologii?
Co léčí neurologie? Neurologie je lékařský obor, který se zabývá diagnostikou a léčbou problémů postihujících centrální, periferní a autonomní nervovou soustavu. Souvisí však také s celou řadou dalších lékařských odvětví, jako je psychiatrie, onkologie či fyzioterapie. Ve spolupráci s nimi pak léči například demenci, neuropatii či Alzheimerovu chorobu.
Neurologické vyšetření
Neurologické vyšetření má ověřit stav vašeho centrálního nervového systému, tedy mozku a míchy, a periferních nervů. Skládá se z rozhovoru, při kterém lékař zjišťuje vaši anamnézu, a vlastního vyšetření.
Orientační neurologické vyšetření by mělo být součástí každé lékařské prohlídky. Důkladnější zhodnocení stavu centrálního anebo periferního nervového systému požaduje lékař v případě podezření na poruchu jejich funkce. Může se například jednat o náhlou ztrátu citlivosti nebo obrnu končetin. Neurologické vyšetření se provádí při každé ztrátě vědomí a úrazech hlavy.
Jak probíhá vyšetření na neurologii?
K základnímu neurologickému vyšetření se používá pouze neurologické kladívko se štětičkou a kovovým hrotem. Kromě toho postačí i zrak neurologa. Základní vyšetření trvá 30 až 40 minut.
Základní neurologické vyšetření zahajuje lékař otázkou na vaše problémy. Postupně se vás zeptá na další údaje, které jsou nutné k sestavení anamnézy. Vyzve vás, abyste si odložili oblečení, a začne s vlastní prohlídkou.

K základnímu neurologickému vyšetření se používá pouze neurologické kladívko se štětičkou a kovovým hrotem. Kromě toho postačí i zrak neurologa. Základní vyšetření trvá 30 až 40 minut.
Základní neurologické vyšetření zahajuje lékař otázkou na vaše problémy. Postupně se vás zeptá na další údaje, které jsou nutné k sestavení anamnézy. Vyzve vás, abyste si odložili oblečení, a začne s vlastní prohlídkou.
Výsledek vyšetření se dozvíte hned po jeho ukončení. Lékař Vám napíše zprávu s jeho závěry. Neurolog vás může na základě nálezu doporučit i k dalším vyšetřením. Obvykle se jedná o některou zobrazovací metodu (RTG, CT, MR) nebo elektrofyziologické vyšetření (EEG, EMG).
Co se zjistí na neurologii?
K nejčastějším onemocněním, co léčí neurologie, patří cévní mozkové příhody (mrtvice), záněty nervového systému (ve spolupráci s infekčním lékařstvím), epilepsie a degenerativní onemocnění nervového systému (Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba atd.) a demyelinizační onemocnění (především roztroušená skleróza).
V případě periferního nervového systému (PNS) se na neurologii zjistí mimo jiné poranění nervů, úžinové syndromy (např. syndrom karpálního tunelu), neuropatie (např. diabetická).

Jak poznat neurologický problém?
Jaké má neurologické onemocnění příznaky? Mezi ty nejčastější symptomy patří:
- mravenčení,
- snížení citlivosti v končetinách,
- zhoršená koordinace pohybů,
- poruchy vidění,
- závratě,
- epileptické záchvaty,
- deprese a obecně nechuť do života.
Bohužel neexistují žádná ověřená preventivní opatření, pomocí kterých by se dalo neurologickým chorobám předcházet. Doporučuje se vyvarovat se kouření, omezit alkohol a zvýšit příjem vitamínu D.
S čím se chodí na neurologii?
Kdy jít na neurologii? Jestliže máte problémy s bolestmi hlavy, šíje, zad nebo končetin. Trpíte závratěmi, kolapsy, záchvaty, poruchami spánku, zvýšenou únavou či depresemi a úzkostmi. Nebo potřebujete léčbu Parkinsonovy, Alzheimerovy či jiné autoimunitní nemoci. To vše jsou důvody k tomu, kdy jít na neurologii.
-
Kanalizace pod kontrolou: Jak předejít haváriím a nečekaným nákladům?
Havárie kanalizace mohou znamenat nejen vysoké náklady na opravy, ale i ekologické a hygienické riziko. Zatímco drobné poruchy lze vyřešit rychlým zásahem, rozsáhlé poškození kanalizační sítě může ochromit celé městské části. Jak mohou obce a správci sítí těmto… Číst dále
-
Nedestruktivní zkoušky betonu a železobetonových konstrukcí
Každoročně se na světě vyrobí více než 30 miliard tun betonu. Beton je nejpoužívanější stavební materiál, který najdeme téměř v každé stavbě, od obytných domů až po monumentální mosty. Ačkoliv patří mezi nejodolnější materiály, ani betonové konstrukce nejsou věčné… Číst dále
-
Zátěžové EKG: Jaký je průběh a výstup dat bicyklové ergometrie
Srdce je náš nejvýkonnější sval – neúnavně bije celý život a přizpůsobuje se každé situaci. Ale co když začne reagovat jinak, než by mělo? Některé srdeční potíže se projeví až při zátěži, a právě proto existuje zátěžové EKG neboli… Číst dále

Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.