Zooškolka Dětský klubu Kodymka je ojedinělý projekt s dlouhou tradicí

Zooškolka využívá veliké zahrady a historických prostor historické usedlosti Kodymka v Praze 6 – Dejvicích. Toto místo má s pořádáním akcí pro děti dlouhou historii. Již v roce 1881 zde Filip Stanislav Kodym (odtud název usedlosti Kodymka) pořádal letní prázdninovou feriální osadu, což by se dnes nazvalo dětským táborem.  Byl to tedy historicky první dětský tábor v Čechách.

Na tuto tradici navázala tzv. Zooškolka, kam se sjíždí děti z Prahy 6, ale i z dalších městských částí nebo i z okolních obcí. Dnes, stejně jako v roce 1881, se na Kodymku sjíždějí děti, aby se zde učily o přírodě, ale i spoustu dalších věcí.

 

Zooškolce je blízká myšlenka lesních školek, ale na druhou stranu, mít v dnešní době teplou vodu, možnost se ohřát asi žádnému dítěti neuškodí, takže využíváme prostory historické usedlosti Kodymka (o níž jsou zprávy již z roku 1640). Snažíme se trávit hodně času venku, ale s ohledem na věk a citlivou imunitu dětí v tomto věku. 

Na Kodymce se využívají různé prvky alternativních a inovativních směrů (Montessori a waldorfské pedagogiky či Začít spolu), ale od každého jen kousek. Přesně tolik, aby se děti rozvíjely a vzdělávaly s citem rozumem a s ohledem na rozvoj jejich osobnosti.

 Zooškolka je určena pro rodiče s dětmi, jenž chtějí umožnit dětem trávit čas v přírodě. Děti jsou zde obklopeny rozličnými zvířaty, ale mohou si i pěstovat na zahradě brambory či rajčata. Potkají se zde se psy, kozou, morčaty, poníkem, ale i želvami, vakoveverkami či ještěrkami. Pokud děti chtějí, mají možnost pomáhat se starat o zvířata či zahradu, ale mají zde i další činnosti k rozvoji svých schopností. Ať je to hra na flétnu, keramika, plavání či angličtina s rodilou mluvčí. A to je jen velmi malý výčet aktivit, na které se děti mohou těšit….

Pokud tedy dáváte přednost zážitkové pedagogice na místo stohu pracovních listů, chcete aby dítě vyrůstalo v podnětném prostředí zahrady se vzrostlými stromy, zvířaty v rodinném prostředí malého kolektivu, je pro vás Zooškolka to pravé místo.

Zooškolka zkrátka zajišťuje celoroční předškolní výchovu uprostřed přírody s domácími, exotickými i volně žijícími zvířaty a dává dětem pocit, že jsou u tety na vesnici a ne 10 minut cesty od pražského hradu. 

Kodymka je oáza klidu, pohody, dětského smíchu a radosti. A předně takové vzdělávání by mělo být.

Jan Serbus, 2. 11. 2022
Kategorie: Zdravotnictví