Kdy je čas vyhledat psychiatra nebo psychoterapeuta?

Ačkoliv je duševní zdraví stejně důležité jako to fyzické, máme tendenci ho někdy zanedbávat. Pokročilé psychologické potíže mají přitom potenciál převrátit celý náš život naruby. Jak poznat, kdy je čas vyhledat odbornou pomoc? A kdy se obrátit na psychoterapeuta a kdy na psychiatra?

S čím vám může pomoci psychoterapeut

Psychoterapeut je odborník, který se zaměřuje na léčbu duševních problémů prostřednictvím rozhovorů a různých terapeutických metod. Může vám pomoci se zvládáním stresu, úzkostí, deprese, problémů ve vztazích nebo se zpracováním traumatických zážitků. Psychoterapeuta je vhodné vyhledat, pokud pociťujete delší dobu nespokojenost či prázdnotu, ale také jako prevenci těchto stavů. Při výběru psychoterapeuta je nejdůležitější jeho specializace a osobní kompatibilita, proto si nevyčítejte, pokud vám nesedne hned první odborník, ke kterému se objednáte. U své zdravotní pojišťovny se také informujte, zda neposkytuje příspěvky na psychoterapeutickou péči.

Kdy vyhledat psychiatra?

Psychiatr je lékař specializující se na diagnostiku, léčbu a prevenci duševních poruch. Může předepisovat léky a poskytovat komplexní péči, která zahrnuje jak farmakoterapii, tak psychoterapii. Pokud u sebe pozorujete symptomy deprese, bipolární poruchy, schizofrenie nebo silné úzkostné stavy, které vám brání v běžném fungování, je na místě vyhledat psychiatra.

Odborná pomoc v Brně

V Brně se o dospělé pacienty a dorost stará zkušený psychiatr a psychoterapeut MUDr. Jiří Berka. Ve své psychoterapeutické praxi se zaměřuje na systematickou psychoanalytickou psychoterapii, což je směr, který odhaluje nevědomé myšlenkové vzorce vzniklé v průběhu života. Psychoterapeut Brno poskytuje své služby individuálně i skupinově. Své znalosti a zkušenosti předává budoucím odborníkům na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Ve zbylém čase se MUDr. Berka věnuje své soukromé psychiatrické ordinaci. Psychiatr Brno zajišťuje diagnostiku, léčbu a prevenci duševních poruch. Jako lékař může předepisovat medikaci, zejména antidepresiva, antipsychotika, stabilizátory nálady nebo hypnotika. MUDr. Berka se psychiatrickým pacientům věnuje od roku 1977. Při své psychiatrické i psychoterapeutické praxi přistupuje ke každému klientovi zodpovědně, individuálně a citlivě, není proto divu, že se stal vyhledávaným odborníkem na duševní obtíže.