chytry sklenik

Chytrý skleník sám větrá, topí i zavlažuje! Jak funguje v zimě?

Chtěli byste pěstovat vlastní čerstvou zeleninu, ale na údržbu skleníku nemáte čas ani energii? Řešením může být samoobslužný skleník z dílny brněnských vědců. Jejich chytrý a ekologicky šetrný skleník zajistí vašim rostlinám ideální podmínky bez větší námahy. Jak technologie funguje? A bude možné zajistit si díky autonomnímu skleníku čerstvou zeleninu i v zimě?

Inovace z Brna

Projekt autonomního skleníku představili v roce 2021 vysokoškoláci David Bažout a Daniel Kolínko z brněnského Vysokého učení technického. Jejich inovace dokáže proměnit i desítky let starý skleník v téměř samoobslužnou továrnu na zeleninu. Inteligentní skleník od roku 2020 testovala například brněnská Otevřená zahrada, která si nápad velice vychvaluje. V roce 2023 přišel startup Sensoria Davida Bažouta s několika vylepšeními a inovacemi, a získal si řadu spokojených zákazníků i mediální pozornost. V současnosti využívá chytrý skleník od Sensorie už více než stovka zákazníků po celé České republice.

Jak funguje chytrý skleník?

K úpravě na chytrý skleník lze použít jakýkoli skleník, který se prodává například v hobbymarketech. Jeho vybavení řídicí jednotkou a senzory přijde na asi 40 tisíc korun, ale návratnost této investice se odhaduje na pouhé dva až tři roky. Řídicí systém skleníku se nastavuje přes internet. Nastavení je naprosto individuální a závisí na vašich potřebách a preferencích. Každý uživatel má do něj přístup odkudkoli přes webové rozhraní, přičemž neschází ani aplikace v mobilu. Největší vychytávkou chytrého skleníku je kamera, přes kterou lze sledovat dění ve skleníku. S její pomocí si navíc můžete vychutnat časosběrné video, na kterém zrychleně uvidíte denní rytmus a vývoj vaší úrody.

Automatické vytápění

Chytrý skleník využívá k automatickému vytápění energii vytvořenou fotovoltaickými panely. Díky uměle řízenému vytápění je možné začít pěstovat zeleninu mnohem dříve, než při klasickém způsobu pěstování rostlin ve skleníku a také dopěstovat úrodu, která by již na konci sezóny nedozrála. Naopak v letní sezóně skleník sám rozezná, zda už teplota uvnitř stoupla natolik, aby začal větrat na požadovanou teplotu. Kromě toho skleník prostřednictvím automatického zvlhčování pomáhá zajistit uvnitř ideální vlhkost vzduchu.

Inteligentní zavlažování

Uvnitř skleníku jsou nainstalované dva půdní senzory, které kontrolují vlhkost půdy v záhonech. Pokud vlhkost klesne pod požadovanou hodnotu, automaticky se spustí zavlažování celopropustnou hadicí nataženou přímo mezi rostlinami. Autonomní skleník nabízí také alternativu ve formě nastavení intervalového zavlažování v libovolné délce a intervalech. Chytré skleníky jsou dále vybaveny sběračem dešťové vody, který dokáže ušetřit až 85 % ročních nákladů za vodu. Modul s ventily navíc ovládá dva nezávislé okruhy závlahy, a umožňuje tak pěstovat rostliny s odlišnými nároky na vláhu. Rodinné skleníky jsou vybavené unikátním hydroponickým systémem, který umožňuje pěstovat rostliny i mimo půdu.

Rajčata i v zimě?

Pohádka o 12 měsíčkách se může co nevidět proměnit v realitu. Chytré skleníky totiž umožňují celoroční provoz, a na šťavnatých červených rajčatech si tak můžete pochutnat i v prosinci. Pomocí elektrického vyhřívání v zimním módu můžete plodiny ochránit před mrazivým počasím. Roční spotřeba ohřívače je přitom srovnatelná s domácí chladničkou.