kobot

Kobot: Co to je kolaborativní robot a jaké je jeho využití?

Sára Aiblová, 28. 5. 2024

Představte si svět, kde průmysloví roboti převezmou těžkou monotónní práci, a lidé se tak budou moct věnovat kvalifikovanějším a zajímavějším úkonům. Dnes už se nejedná o sci‑fi, ale realitu mnohých firem, které do výrobních procesů zahrnují roboty. Současným trendem v automatizaci průmyslu je tzv. kolaborativní robot. Co přesně jsou kolaborativní roboti? K čemu se využívají? A jaké výhody přinášejí do výroby oproti tradičním robotům?

Co je to kobot?

Kolaborativní robot, zkráceně kobot, je robot, který je navržený pro spolupráci s lidmi ve sdíleném pracovním prostoru. Kobot má nejčastěji podobu robotické paže s několika klouby, připevněnou k pevné nebo mobilní základně. Jaké je využití kobotů? Kooperativní roboti nacházejí uplatnění v mnohých odvětvích, od automobilového průmyslu a montáže elektroniky až po stavebnictví, logistiku nebo zdravotnictví. Kolaborativní roboti se využívají například pro svařování, lepení, manipulaci se zbožím a jeho balení nebo odměřování přesných měr při míchání chemikálií.

Hlavní výhody kolaborativních robotů

1. Práce s lidmi

Na rozdíl od tradičních robotů kolaborativní roboti nepracují pro lidi, ale s lidmi. Tradiční roboti pracují samostatně, zpravidla v uzavřeném prostoru v bezpečné vzdálenosti od zaměstnanců. Kolaborativní roboti mohou ale díky kompaktnímu designu a bezpečnostním prvkům pracovat u výrobní linky přímo po boku lidských pracovníků. Kobot tak může zajišťovat stereotypní úkoly, zatímco zaměstnanci se soustředí na činnosti s větší přidanou hodnotou.

2. Rychlá návratnost investice

Kolaborativního robota lze dnes pořídit již za částku kolem 20.000 eur. Díky jeho flexibilitě, nenáročnému programování a výkonnosti je průměrná doba jeho návratnosti pouhých šest měsíců. Jelikož kobot nezabírá svou konstrukcí nadměrný prostor, má nízký footprint, což znamená, že zabírá méně výrobní plochy.

kolaborativni roboti

3. Jednoduché programování a ovládání

Na programování tradičního robota je zapotřebí asi 300 hodin práce zkušeného programátora, což je náročné jak časově, tak finančně. Naopak kobota lze uvést do provozu během jednoho až dvou pracovních dnů, a to bez nutnosti složitého programování. Implementaci zvládne i technolog se základními znalostmi algoritmizace. Jednoduché výrobní operace je možné nastavit například technikou „ručního vedení“, kdy robotovi ukážete, co a kde má dělat. Kooperativní robot si pohyby zapamatuje a následně je bude přesně opakovat.

4. Bezpečnost na prvním místě

Při spolupráci člověka a robota musí být kladen důraz na zvýšenou bezpečnost, proto má kolaborativní robot nejen pryžové obložení, ale také inteligentní senzorický systém. Pryžové obložení je měkká vrstva gumy, která pomáhá tlumit nárazy a minimalizuje riziko zranění při kontaktu. Díky citlivým senzorům tlaku dokážou kolaborativní roboti v setině sekundy identifikovat objekt ve své dráze, například člověka, a při kontaktu okamžitě zastavit svou činnost.

5. Flexibilita

Koboti jsou multifunkční pracovníci. Díky jejich jednoduchému programování a obsluze, váze pod 50 kg a malému footprintu je během jednoho dne dokážete přesunout z jedné výrobní činnosti na druhou, kde se můžou věnovat potřebnějším aktivitám.

Kobot – budoucnost výroby?

Kolaborativní roboti mohou pracovat bez přestávky a prakticky donekonečna opakovat monotónní úkony, které by jinak plýtvaly lidským potenciálem. Dokážou navíc zrychlit a zefektivnit výrobní procesy a zvýšit kvalitu produktů. Není divu, že kooperativní roboti už na mnohých pracovištích pracují po boku lidských kolegů. Díky minimálnímu footprintu a poměrně nízké pořizovací ceně přinášejí koboti revoluci v automatizaci, která se stává přístupnější také pro malé a střední podniky. V následujících letech nepochybně přibudou kooperativní roboti na mnohých pracovištích v Česku i v zahraničí.

Čtěte také: