bozp

Bezpečnost práce a ergonomie ve výrobním prostředí

Alex Strnadů, 20. 5. 2025

Výrobní prostředí s sebou přináší řadu specifických rizik, která mohou ohrozit zdraví i bezpečí zaměstnanců, Právě proto je důležité věnovat dostatečnou pozornost oblasti BOZP— bezpečnosti a ochraně zdraví při práci.  Správně nastavené procesy a pracovní prostřední nejenže minimalizují riziko úrazů, ale také přispívají k vyšší efektivitě a spokojenosti zaměstnanců.

Co je to BOZP?

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP) představuje soubor opatření a pravidel, jejichž cílem je zajistit bezpečné pracovní podmínky a chránit zdraví zaměstnanců. Tato opatření vycházejí nejen z platných právních předpisů, ale jsou také stanovena samotným zaměstnavatelem podle specifik daného pracoviště.

Smyslem BOZP je předcházet úrazům, nemocem z povolání a dalším rizikům, která mohou ohrozit lidské zdraví během výkonu práce. Zodpovědný přístup k BOZP je tedy klíčovým prvkem každého pracovního prostředí.

Každý je povinen

Pracovní úraz je nepříjemná situace, která může nastat kdykoliv – ať už jde o drobné poranění nebo vážnější nehodu. V takové chvíli je důležité zachovat klid a jednat podle pravidel stanovených zákoníkem práce (§105 a §106 odst. 4 písm. h) zákona č. 262/2006 Sb.) a nařízením vlády č. 201/2010 Sb., které upravuje způsob evidence a hlášení pracovních úrazů. Správný postup může zachránit zdraví a usnadnit následné šetření události.

V případě pracovního úrazu má každý zaměstnanec i přítomná osoba několik základních povinností. Tou nejdůležitější je poskytnout první pomoc zraněnému a uklidnit ho, aby se předešlo panice nebo zhoršení stavu.

Dále je třeba zajistit přivolání lékaře, případně zorganizovat dopravu k lékařskému ošetření. Úraz musí být neprodleně oznámen vedoucímu nebo zaměstnavateli. Pokud je to situace vyžadující zásah složek IZS, je nutné přivolat policii či hasiče.

Zaměstnanec je povinen

Každý zaměstnanec má ze zákona povinnost bezodkladně oznámit svůj pracovní úraz nadřízenému – pokud mu to jeho zdravotní stav umožňuje. Pokud je svědkem úrazu jiného kolegy nebo osoby, musí událost rovněž nahlásit. Zásadní je také spolupráce při objasnění příčin úrazu, například poskytnutím svědectví, informací o okolnostech nebo o možných rizikových faktorech, které k nehodě přispěly.

Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečné a přehledné místo úrazu

V případě pracovního úrazu musí zaměstnavatel bezodkladně zajistit místo nehody tak, aby nedošlo k dalšímu ohrožení osob nebo majetku. To zahrnuje označení místa úrazu varovným světlem, praporkem nebo zvukovým signálem.

Stejně důležité je zabezpečit i okolí – zastavit příslušné stroje, přerušit přívod energií nebo uzavřít přístupové cesty. Součástí správného postupu je i důkladná dokumentace – tedy pořízení fotografií, nákresů nebo jiných záznamů, které později pomohou objasnit okolnosti události.

Zaměstnavatel musí úraz důkladně vyšetřit a nahlásit

Jakmile je místo úrazu zajištěné, přichází na řadu jeho vyšetření. Zaměstnavatel je povinen zjistit příčiny a okolnosti úrazu, ideálně za účasti postiženého zaměstnance, svědků, odborové organizace či zástupce pro BOZP.

Je přitom nezbytné zachovat stav místa úrazu minimálně do doby ohledání, pokud tomu nebrání závažné důvody. Následně je třeba pracovní úraz bez zbytečného odkladu ohlásit – a to nejen policii, pokud existuje podezření na trestný čin, ale také příslušným úřadům a dalším subjektům podle závažnosti zranění.

Evidence, dokumentace a prevence dalších úrazů

Zaměstnavatel má povinnost vést přehlednou evidenci všech pracovních úrazů v tzv. knize úrazů. V případě úrazů s pracovní neschopností delší než tři dny, nebo v případě úrazů smrtelných, musí vyhotovit záznam, který obdrží postižený zaměstnanec nebo jeho rodina. Kopie těchto záznamů se pravidelně odevzdávají oblastnímu inspektorátu práce, případně báňskému úřadu a zdravotní pojišťovně.

V případě smrtelného úrazu musí být dokumentace odeslána nejpozději do pěti dnů. Nedílnou součástí celé agendy je také přijetí účinných preventivních opatření, která pomohou zabránit opakování obdobných situací v budoucnu.

Co dělat při vzniku mimořádné události?

Při jakékoli nežádoucí události je klíčové zachovat klid, jednat s rozvahou a řídit se interními postupy nebo dokumenty havarijního plánování. Základem je okamžité oznámení události nadřízenému pracovníkovi a v závislosti na rozsahu a typu incidentu i příslušným složkám integrovaného záchranného systému – volat lze na tísňové linky 112, 150 (hasiči), 155 (záchranná služba) nebo 158 (policie). Pokud jde o menší incident, který neohrožuje život, je možné se pokusit situaci zvládnout vlastními silami – vždy však s ohledem na vlastní bezpečí a znalosti rizik spojených s danou látkou či zařízením.

ergonomie
Zdroj: Freepik

Postup při zásahu a zajištění místa nehody

V případě úniku chemické látky nebo požáru je nutné zasáhnout rychle, ale bezpečně – izolovat místo události, vypnout elektrické rozvody, uzavřít plyn a spustit ventilaci. Pokud je známa povaha uniklé látky (například z bezpečnostního listu), lze přistoupit k jejímu zachycení absorpcí, neutralizací nebo jiným doporučeným způsobem.

Nezbytné je vyvarovat se přímého kontaktu s nebezpečnou látkou a vždy jednat tak, aby nedošlo ke zhoršení situace. U rozsáhlejších havárií je nutné zasažený prostor co nejdříve opustit (ideálně na návětrnou stranu), spustit varovný systém a zahájit evakuaci ostatních osob.

První pomoc a spolupráce se složkami IZS

Zasaženým osobám je třeba poskytnout první pomoc – zajistit volné dýchací cesty, zastavit krvácení, případně zahájit resuscitaci. Pokud došlo ke kontaminaci chemikálií, je nutné odstranit zasažený oděv a pokožku či oči opláchnout vodou. Důležité je kontrolovat stav postižených a průběžně informovat zdravotnickou službu i hasiče o rozsahu zasažení.

Zásah musí být veden s maximální opatrností – při vstupu do zamořených nebo špatně větraných prostor je nezbytné používat ochranné vybavení a mít zajištěnou asistenci. Po stabilizaci situace je třeba zajistit bezpečí všech osob a spolupracovat se složkami IZS i vyšetřujícími orgány při objasňování příčin mimořádné události.

Umělá inteligence jako nový standard v oblasti BOZP

Tradiční bezpečnostní prvky ve výrobě už dnes často nestačí. Právě proto přichází na scénu inovativní technologie, které mění přístup k bezpečnosti práce od základů. Společnost Invanta vyvinula systém, který pomocí umělé inteligence a strojového vidění v reálném čase rozpoznává neobvyklé či nebezpečné situace a okamžitě na ně reaguje.

Tato chytrá technologie zajišťuje především robotická pracoviště a okolí strojů, kde dochází k častému pohybu osob i techniky. Jedním z praktických využití je například detekce správného používání ochranných pomůcek nebo zabezpečení svozových míst AGV – v momentě, kdy senzory odhalí nestandardní situaci, systém vyšle signál a autonomní vozíky okamžitě reagují.

Inteligentní senzory chrání nejen lidi, ale i plynulost výroby

Základem tohoto bezpečnostního systému je nenápadný senzor ve formě malého boxu. Ten obsahuje kameru, výpočetní jednotku s neuronovou sítí a elektronický modul pro komunikaci se strojem. Kamera snímá dění v okolí nebezpečných zařízení a neuronová síť data analyzuje v reálném čase. Klíčovou výhodou je schopnost systému rozlišit člověka od materiálu.

Díky tomu výroba nestagnuje zbytečnými výpadky – například při manipulaci s materiálem linka pokračuje, ale v okamžiku, kdy obsluha vstoupí do nebezpečné zóny, dojde k okamžitému zastavení. Invanta senzor navíc chrání celý prostor, nejen hranici stroje, a lze ho nasadit i ve venkovních podmínkách, kde klasické technologie často selhávají. Padající listí, sníh nebo hmyz tak už nepředstavují riziko falešných poplachů.

Závěr

Bezpečnost práce ve výrobním prostředí není jen legislativní povinností, ale klíčovým faktorem, které ovlivňují zdraví zaměstnanců, plynulost výroby i celkovou efektivitu provozu. Moderní technologie, jako jsou systémy s umělou inteligencí, posouvají BOZP na novou úroveň a umožňují předcházet rizikům dříve, než k nim dojde. Investice do prevence, důsledné dodržování pravidel a chytrá řešení tak nejsou jen otázkou bezpečnosti, ale i budoucnosti celé výroby.

Zdroje: bezpečnost práce, zákony pro lidi, školení BOZP, MPSV, Invanta

Čtěte také:

SYNPO, akciová společnost

Zabývají se hlavně aplikovaným výzkumem a vlastní výrobou pryskyřic, laků, nátěrových hmot, lepidel a tmelů.

MUDr. Marie Jurnová s.r.o.

MUDr. Marie Jurnová zajišťuje preventivní a léčebnou péči v rámci praktického lékaře pro dospělé a závodní ...