Farnost Pečky

I kostely mohou být moderní

Nejen obytné domy a budovy sloužící pro účely kancelářských prostor prochází v posledních letech modernizací. Moderní vzhled dostávají díky novým technologiím výstavby a kreativním nápadům architektů také kostely. Ty dnes nevynikají jen kresbami a sochami umístěnými v interiéru, ale poutají pozornost také svým zevnějškem. Architekti si dnes při navrhování nových kostelů pohrávají s volným prostorem, působením světla či zvukových vjemů.

Kostely a kaple byly odjakživa stavěny stylem, který odpovídal své době. Dnešní doba však nabízí téměř neomezené možnosti a jediné, co investory v tomto ohledu může limitovat, je omezený rozpočet. Oproti historickým sakrálním stavbám mají však moderní kostely na první pohled velmi jednoduchý vzhled, který je však vyvážený promyšlenými funkčními detaily.

Zajímavou ukázkou moderní sakrální architektury je například Kaple v Bukovanech u Kyjova. Zatímco exteriér kaple tvoří bíle zdivo v kombinaci se dřevem, interiér je pojat v bílé omítce v kombinaci s bílou a černou mramorovou dlažbou. Interiér kostela tak působí velmi moderním a vzdušným dojmem, který vyvažují jen dřevěné lavice. Namísto malovaného skla se zde setkáme se zděným stropem, který je opatřený moderním osvětlením. Stěny kostela jsou ozdobeny obrazy velmi decentního stylu.

Další zajímavou ukázkou toho, co dokáže moderní architektura a vyspělé technologie ve spojení s náboženstvím, je modlitebna Černošice, která na první pohled zaujme svým netradičním asymetrickým tvarem. Kromě obce věřících slouží modlitebna také jako prostory pro neformální setkávání různých sociálních a generačních skupin, pořádání koncertů či hlídání dětí. Kromě netradičního vzhledu tak přináší některé moderní náboženské stavby ještě další novinku – sdílený prostor pro lidi různého vyznání.

Přestože v České republice najdeme pár moderních sakrálních staveb, stále zde dominuje tradiční podoba kostelů a kaplí. Pokud si tak naopak chcete užít trošku té tradiční sakrální architektury, v Římskokatolické farnosti Pečky si přijdete na své. Farnost čítá celkem 11 kostelů a dvě kaple, přičemž mezi její nejstarší chrámové stavby patří kostel nejsvětější Trojice v Dobřichově. Ten by se dal považovat za pravý opak výše zmíněných staveb, jelikož je zachován ve své původní podobě.

Římskokatolická farnost Pečky pořádá kromě tradičních bohoslužeb také výuku náboženství pro děti. Zatímco pro starší děti se výuka koná skupinově každé úterý od 15 hodin, pro mladší děti nabízí Farnost možnost individuální výuky.

Římskokatolická farnost Pečky připravuje také projekt s názvem Komunitní centrum Dobřichov, jehož cílem je rekonstrukce bývalé budovy fary za účelem vytvoření zázemí pro komunitní centrum. V něm budou realizovány komunitní aktivity pro zástupce cílových skupin, čímž bude dosaženo rozšíření a zkvalitnění stávajících aktivit farnosti.

Naposledy aktualizováno 28. 6. 2023