V dnešní době má snad každý platební kartu. Narozdíl od hotovosti je totiž skladná, drobná a vejde se tak do každé běžné peněženky. Manipulace s ní je rovněž velmi snadná. S platební kartou pak přichází velká zodpovědnost. Obzvláště dnes, kdy na nás venku číhá spousta kapsářů, zlodějů a hackerů je velmi důležité dbát na bezpečnost i pokud jde o platební kartu. V dnešním článku si povíme něco o jedné z metod, jak vaši kartu chránit – rfid technologie. Co to je, jak funguje a v čem spočívají její výhody? Pojďme si to říci.
Obsah
Co je to rfid technologie?
RFID (z anglického Radio Frequency Identification) je technologie pro automatickou identifikaci objektů, která využívá rádiové vlny k bezdrátovému přenosu dat. Informace jsou uloženy v tzv. RFID tagu (čipu), ze kterého je lze opakovaně číst a také přepisovat. RFID tagy, které slouží jako nositelé informací, mohou mít podobu samolepicí etikety (tzv. smart label) nebo být zapouzdřené do různých tvarů, velikostí a materiálů. Pro čtení a zápis dat se používá RFID čtečka, která může mít různou formu – například jako mobilní terminál nebo stacionární brána.
RFID technologie jako ochrana vaší platební karty
Jak už bylo řečeno, základem RFID technologie je využití elektromagnetických vln k přenosu dat mezi čipem a čtečkou. RFID čipy se aktivují ve chvíli, kdy se přiblíží ke čtečce, která jim zároveň poskytuje potřebnou energii.
Přestože je tento systém velmi pohodlný a efektivní, nese s sebou i určitá rizika, například možnost neoprávněného přístupu k uloženým datům. Z tohoto důvodu je důležité používat ochranná opatření, která zabrání nechtěnému čtení dat – například zabezpečení RFID signálu. Právě takovou ochranu nabízí RFID peněženka, která účinně brání zneužití vašich údajů.
Pozor na RFID skimming
RFID skimming je způsob, jakým mohou zloději na dálku ukrást informace z vaší platební karty, aniž byste si toho vůbec všimli. Pomocí speciálních bezdrátových čteček, které mohou být ukryté třeba v tašce nebo bundě, si zločinci „přečtou“ data z vaší karty – stačí, aby stáli dostatečně blízko. Není potřeba žádný dotyk nebo fyzický kontakt.
Tato krádež se často děje na místech, kde je hodně lidí, třeba v obchodních centrech nebo hromadné dopravě. Technologie potřebná pro skimming je snadno dostupná, a proto se tato metoda bohužel stále více rozšiřuje. Pokud vás zajímá něco více o skimmingu, přečíst si o něm můžete v našem článku.

Jak se proti odcizení dat bránit?
Pro ochranu platebních karet před RFID skimmingem je vhodné používat speciální RFID peněženky, které blokují neautorizované čtení dat. Pomoci může také správné uspořádání karet – pokud jsou čipy blízko sebe, vzájemně si ruší signál a snižují šanci na úspěšné načtení.
Doporučuje se nosit peněženku v přední kapse, kde je méně dostupná pro zloděje, případně využít ochranná pouzdra. Jako jednoduché a dostupné řešení může posloužit i hliníková fólie nebo speciální RFID rušičky, které ztěžují skenování. Důležité je být obezřetný zejména na veřejných a přeplněných místech, kde je riziko skimmingu nejvyšší.
RFID V různých průmyslech
Dnes se technologie RFID využívá mimo jiné například i ve skladech či knihovnách/knihkupectvích. Jak? Inu, používají se zde RFID tagy, které jsou trochu něco jako čárový kód. Jsou velmi efektivní pro kontrolu daného zboží – nebo například i regálů. Stačí načíst RFID tag a vyjede vám vše, co potřebujete vědět. Je také efektivní v knihovnách, kdy RFID technologie uvnitř knihy usnadňuje zaznamenávání výpůjček a vrácení knih. Využívají se tedy zejména samolepky a etikety.
Slovo na konec
RFID technologie přináší pohodlí i efektivitu, ať už jde o placení kartou nebo správu zboží ve skladech či knihovnách. Spolu s výhodami ale roste i potřeba ochrany před zneužitím dat. Jednoduchá opatření, jako je RFID peněženka nebo ochranné pouzdro, mohou výrazně zvýšit bezpečnost. Stačí málo, abyste své údaje ochránili a přitom využili všechny výhody, které RFID nabízí. Že jde technologie stále dopředu, o tom není pochyb. Přečtěte si i náš článek o aditivní technologii.
Zdroje: Kodys, Peněženky ahal, Oris shop

Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.