Výpadek elektrického proudu může nastat kdykoliv. Ve společnosti závislé na stabilních dodávkách elektřiny může dlouhotrvající výpadek vyvolat paniku, kolaps veřejné infrastruktury i rabování. Proto je zásadní předem se na tyto krizové situace připravit a vědět, jak se zachovat, pokud k výpadku dojde.
Co je BLACKOUT?
Blackout je rozsáhlý výpadek elektřiny dlouhodobějšího charakteru. Může být způsoben živelnou katastrofou, lidskou chybou, přetížením elektrické sítě nebo kybernetickým útokem. Zpočátku je obtížné odlišit blackout od běžného výpadku elektřiny – poznáme to až ve chvíli, kdy přestane fungovat nejen elektřina, ale i mobilní sítě, internet, rozhlas, zásobování vodou a další infrastruktura.
Co hrozí při výpadku elektřiny?
Blackout může trvat desítky hodin i dní, během kterých nebudou fungovat:
- Elektronické přístroje a spotřebiče závislé na připojení do elektrické sítě. Proto nepočítejte se zásobami, které máte v lednici a v mrazáku, ty bude potřeba okamžitě zpracovat, než se zkazí. K dispozici nebude ani světlo, a to jak v domácnostech, tak ve veřejných budovách nebo na ulici.
- Dodávky vody se mohou zastavit, neboť i čističky pitné vody jsou závislé na elektřině. Počítat nemůžete ani s dodávkami plynu a tepla.
- Nebude možné vybrat si hotovost, stejně tak nepůjde ani nakoupit v obchodech s elektronickou evidencí prodeje, tedy v supermarketech, které jsou závislé na snímání čárových kódů nebo platebních terminálech.
- Nebudou fungovat telekomunikační sítě, internet, rádio ani televize.
- Doprava bude taktéž značně omezená. Přestanou totiž fungovat dopravní signalizační zařízení, jako jsou semafory nebo signalizace železničních přejezdů, i většina čerpacích stanic pohonných hmot. Zastaví se také veřejná doprava závislá na dodávkách elektrického proudu (tramvaje, vlaky a trolejbusy).
Co dělat při výpadku elektřiny?
Představa rozsáhlého výpadku proudu a dalších krizových situací je děsivá, ale lze se na ni připravit. Jak na to? Podle portálu krizového řízení by měla příprava probíhat tak, jako byste se chystali na několikadenní výlet do zcela neobydlené oblasti s proměnlivými klimatickými podmínkami.
Zásoby potravin a vody
Nejdůležitější částí příprav na jakoukoliv krizovou situaci je tvorba zásob, zejména vody a potravin, ale také hygienických potřeb a léků. Připravte si zásoby jídla a vody minimálně na tři dny pro všechny členy domácnosti, včetně domácích mazlíčků. Sledujte trvanlivost potravin a svoje zásoby pravidelně obměňujte. V případě výpadku elektřiny přesuňte mraženou zeleninu a led z mrazáku do lednice, kde se postupně rozmrazí a pomohou tak uchovat ostatní potraviny déle v chladu.
Plán rodinné komunikace
V případě blackoutu nebudou fungovat telekomunikační a datové sítě, proto se předem domluvte s rodinou, kde se v případě nouze všichni sejdete nebo jakým způsobem si dáte vědět, že jste v pořádku. Ideální je přesun na chatu mimo velká města, která se mohou lehce stát centrem kriminality. Pokud opustíte svoje bydliště, je vhodné informovat sousedy, kam směřujete, kdyby vás někdo hledal.
Odpojení elektrických zařízení
Při výpadku proudu je zásadní odpojit všechna elektrická zařízení, aby při obnovení dodávek elektřiny nedošlo k přetížení sítě a opětovnému výpadku. Můžete například nechat zapnuté jedno svítidlo nebo radiopřijímač, pomocí kterého si můžete ověřit, jestli už byla dodávka elektrické energie obnovena.
Úsporný režim
Pokud je dodávka pitné vody stále funkční, rozhodně jí šetřete. Pokud máte tu možnost, zásobte se vodou například z okolních studen nebo pramenů s ověřenou kvalitou vody a snažte se zachytit co nejvíce dešťové vody. V zimním období šetřete teplem – nevětrejte a ucpěte škvíry pod dveřmi a okny.
Získávání informací
Informace zkuste získat z médií. Pokud nemáte k dispozici rádio na baterie, využijte rádio v autě, popřípadě se zeptejte sousedů, rozhodně ale nevyužívejte jako zdroj informací přetížené tísňové linky.
Bezpečnostní opatření
Je-li to možné, nepoužívejte ke svícení svíčky, a pokud musíte, používejte je s největší opatrností. Vyhýbejte se rizikovým aktivitám a na tísňové linky volejte pouze v případě ohrožení života.
Jak předejít úzkostem
V případě blackoutu nebudete moct trávit čas prací, setkáváním s přáteli, ani sledováním filmů – je tak lehké podlehnout úzkostem, panice a depresivním stavům. Abyste se vyhnuli nečinnosti, vytvořte si pevný denní režim. Důležité je nerezignovat na hygienu, čistotu a pořádek. Nápomocná je také silná komunita, proto se nebojte oslovit sousedy a spojit svoje síly. Proti nudě pomůžou také knihy, deskové hry nebo sport.
Co mít doma pro případ blackoutu?
Balená voda
Nejdůležitější je zásoba balené pitné vody, která je dostupná jak v menších PET lahvích, tak v pětilitrových barelech. Počítejte se spotřebou 2-3 litrů vody na osobu na den.
Hygienické potřeby a léky
V záloze mějte také zásobu hygienických potřeb, včetně vlhčených ubrousků, toaletního papíru, dezinfekčního gelu na ruce a menstruačních potřeb. V domácí lékárničce by vám neměl chybět ibalgin, paralen, léky na průjem a nachlazení, léky na předpis a pomůcky pro ošetření drobných poranění.
Praktické vybavení
Přežití krizových situací vám výrazně usnadní filtr vody nebo tablety a roztoky na dezinfekci vody. Pokud nemáte kamna na tuhá paliva, pořiďte si vařič, na kterém můžete převařit vodu nebo připravit jídlo. Dalšími důležitými pomocníky jsou hlavně svítilny, baterky, sirky, zapalovače a plynové bomby na ohřev vody či do grilu. Z důvodu omezené dodávky vody je vhodné použít pro servírovaní jídla jednorázové nádobí. Zejména v chladnějších měsících mějte přichystané také spací pytle, teplé zimní oblečení a přikrývky.
Trvanlivé potraviny
Ve spíži byste rozhodně měli mít připravené konzervy a zavařeniny, paštiky a sušené maso. Zachránit vás může také trvanlivé mléko, sušenky, čokoláda, energetické tyčinky, sušené ovoce, oříšky, cukr a med. V případě, že budete mít k dispozici funkční vařič a vodu, hodí se mít z v záloze také těstoviny, luštěniny, brambory a rýži. Pokud máte domácí mazlíčky, mějte dostatek jídla také pro ně.
Hotovost, důležité dokumenty a benzín
Jelikož nebudou fungovat ani bankomaty, ani čerpací stanice, mějte k dispozici dostatek hotovosti na pokrytí potřeb alespoň na 3 dny a benzín na přesun za rodinou nebo do nemocnice. Zároveň mějte pro případ evakuace po ruce kopie důležitých dokumentů ve vodotěsné složce.
Naposledy aktualizováno 17. 6. 2024
Sára Aiblová je studentkou brněnské právnické fakulty. Kromě práva se zajímá o psychologii, kulturu a cestování. Baví ji prozkoumávat aktuální témata ze světa technologií či wellness a předávat je čtenářům.