Hračky

Nenechte elektroniku zabrzdit vývoj vašich dětí

Tvoření je pro děti velmi zábavná, ale také důležitá činnost, která rozvíjí fantazii, motoriku a zvyšuje jejich znalosti a dovednosti. Spousta rodičů má však díky moderním technologiím tendenci na důležitost kreativního tvoření zapomínat.

V dnešní elektronické době plné počítačů, mobilů a tabletů, které jsou vyráběny a přizpůsobovány tak, aby mohly být využívány i těmi nejmenšími, má mnoho rodičů často tendenci, dělat z elektroniky hlavní způsob, jak zabavit své děti. Zatímco ještě nedávno jediný kontakt dětí s elektronikou představovalo sledování večerníčku v televizi, dnes se elektronické přístroje dostávají do všech oblastí života dítěte. Mobilní aplikace nabízí celou řadu dětských her ke stažení za pár sekund. Klasické hračky z regálů obchodů a dětských pokojíčků tak postupně vytlačují interaktivní elektronické hračky.

Přestože na tento trend většina z nás neustále nadává, nemůžeme popřít, že dát dítěti do ruky tablet je mnohem jednodušší než mu věnovat hodiny času společného hraní. Pokud má navíc daná aplikace v popisu napsáno, že přispívá ke správnému rozvoji myšlení dítěte, máme často pocit, že mu elektronika nejen neškodí, ale dokonce pomáhá. Aby nás vývojáři digitálních her ještě více utvrdili v tom, že je daná aplikace pro naše dítě jako dělaná, rozdělují je ještě podle věku, přičemž nejedna z těchto her se pyšní popisem, že je vhodná pro děti již od jednoho roku. Je potom opravdu smutné, že dítě, které ještě neumí pořádně ani chodit a samo se najíst lžičkou sedí na zemi u tabletu a „rozvíjí“ své myšlení.

Je to však právě fyzická aktivita a procvičování jemné motoriky, které jsou pro děti v útlém věku klíčové. Jemnou motoriku si mohou děti procvičovat například při navlékání korálků, modelování pomocí modelovací hmoty či skládání puzzlí. Nejen že je tento typ hraček pro správný dětský vývoj důležitý, ale většinou se také jedná o mnohem levnější záležitost než v případě interaktivních pomůcek.

Pokud tápete, jakou aktivitu pro dítě vymyslet, podívejte se na stránky bd-tova.cz, které nabízí spoustu inspirace pro tvoření s dětmi podle ročního období. Najdete tam nápady a návody na výrobky motivované Vánoci, Velikonoci a řadou dalších svátků, které si zaslouží tematickou výzdobu. Nic navíc nenamotivuje dítě k tvoření víc než fakt, že jeho výrobek bude někde vystavený a bude důležitou součástí dekorace domu. Firma BD – TOVA, s.r.o. má také vlastní e-shop, na kterém můžete nakupovat veškeré materiály a věci na tvoření potřebné. Z pohodlí domova se tak můžete nejen inspirovat, ale také nakoupit vše potřebné pro kreativní tvoření nejen s dětmi.