Účetnictví

Jak šel čas s vývojem účetních záznamů

Historie účetnictví je stará jako dějiny samy. Již v pravěku si lidé zářezy na dřevu zaznamenávali údaje o prodaném dobytku. Římané byli jedni z prvních, kdo si vedl tlusté mnohasvazkové účetní knihy. Lidstvo se však neustále snažilo hledat způsoby, jak i počítání a vedení údajů usnadňovat. Pravděpodobně už v babyloně využívali abakus – mechanickou pomůcku pro usnadnění výpočtů fungující na principu posuvných korálků. Dále se Leonardo Da Vinci snažil vynalézt přístroj, který by sám počítal. S první mechanickou kalkulačkou však přišel až v roce 1642 Blaise Pascal. Jeho stroj později zdokonalil Gottfried Wilhelm Leibniz. Jeho kalkulátor uměl násobit, dělit i počítat s druhou odmocninou.

Účetnictví

Uživatelsky příjemné kalkulačky se poté hojně rozšířily v první polovině 20. století. Disponovaly klávesnicí pro zadávání čísel a elektromotorem, který nahradil dřívější ruční pohon. Od 20. století se také postupně výpočetní pomůcky začínají využívat nejen k výpočtům samotným, ale také k vlastním zápisům účetních knih. Převrat přišel až v 70. letech 20. století spolu s prvními osobními počítači. Od té doby se účetní systémy neustále zdokonalují vylepšují, stále více automatizují a usnadňují práci svým uživatelům.

Vést si tlusté účetní knihy je v dnešní době už tedy naprosto zbytečné. Potřebné technologie, které vám usnadní práci a starost s vedením účetnictví existují a je jejich celá řada. Jediný problém, který musíte vyřešit, je, jaký účetní software budete využívat. jeho výběr se odvíjí od toho, zda jste živnostník, máte firmu s několika zaměstnanci, kterou neplánujete rozšiřovat nebo naopak jste velká a stále expandující společnost. Vybrat byste si měli takový program, aby disponoval všemi důležitými funkcemi, které pro správný chod svého účetnictví potřebujete, ale aby zároveň jich neměl zbytečně přespříliš a vy jste nebyli zahlceni. Už jen samotný výběr ideálního účetního softwaru může být během na delší trať a stojí to mnoho času i stresu. Proto je v mnoha případech nejlepší variantou outsourcování účetnictví na externí firmu. Tou může být například účetnictví Hodonín, které vám zajistí profesionální služby v oblasti vedení účetnictví i daňovém poradenství.