Jak se stát profesionálním řidičem

Díky práci profesionálních řidičů máme denně čerstvé pečivo, můžeme si pochutnat na exotickém ovoci, ale také se pohodlně dostaneme do práce hromadnou dopravou. Pokud vás baví řídit a uvažujete o práci profesionálního řidiče, ale nejste si jistí, co vše je pro to třeba, jste tu na správném místě. Prvním krokem je získání náležitého řidičského oprávnění. Většinou je dobré se podívat na nabídky práce a požadavky zaměstnavatelů na druhy řidičského oprávnění a podle toho si poté v autoškole zvolit kurz.

Řidičský průkaz skupiny B je nejběžnější a vztahuje se na osobní automobily. Vozidla od 3,5 tuny do 7,5 tuny vyžadují oprávnění skupiny C1. Další kategorií jsou vozy nad 7,5 tuny s připojeným vozidlem do 750 kg. Pokud tuto hmotnost překročí, jedná se o oprávnění CE, které je možné získat až od 21 let nebo od 18 let s průkazem profesní způsobilosti řidiče. Skupina D1 opravňuje držitele k řízení vozidel nepřesahující délku 8 metrů která mají více než 8 + 1 míst k sezení ale méně než 16 + 1 a také je možné ji získat až od 21 let. Na skupiny D, DE si žadatelé počkají až do 24. let.

Od skupin C1 a výše je pro profesionální řidiče nezbytné absolvovat pravidelné školení řidičů pro získání průkazu profesní způsobilosti. Základem je 140hodinové vstupní školení řidičů. To je ukončené závěrečným testem, jehož úspěšné složení je nezbytnou podmínkou pro získání průkazu. Ten následně vydává obecní úřad. Na úspěšné složení testu jsou vždy tř pokusy, pokud uchazeč neuspěje, může pokus opakovat za rok po absolvování nového kurzu. Průkaz platí 5 let a jeho držitelé se musí každý rok zúčastnit pravidelného školení v rozsahu 7 hodin. Výcvik pro získání řidičského oprávnění skupin C, D i jejich podskupin nabízí autoškola Smejkal. Kromě standardní výuky se také zabývá školením řidičů pro získání profesního průkazu.