Biometrické pasy, známé také jako e-pasy, představují moderní a bezpečný způsob, jak cestovat po celém světě. Veškeré osobní údaje držitele biometrického pasu jsou uloženy na zabudovaném elektronickém čipu. Díky tomu je cestování bezpečnější a jednodušší. Jak poznat biometrický pas? A jak o něj zažádat?
Co je to biometrický pas?
Biometrický pas, často označovaný také jako e-pas, ePas nebo digitální pas, je moderní verze klasického cestovního pasu se zabudovaným elektronickým mikročipem.
Tento čip uchovává digitální verzi osobních údajů držitele, včetně biometrických údajů. Jako biometrická data do cestovního dokladu se používají otisky prstů z každé ruky a podpis držitele.
Nedílnou součástí biometrického pasu je také fotografie obličeje, která slouží jako primární prvek při kontrole. Obličej by tedy měl vždy odpovídat podobě dané osoby. Na cestovním dokladu je fotografie pořízena v černobílé podobě, ale v samotném RFID čipu je uložena její barevná verze.
V České republice bylo vydávání pasů bez nosiče dat s biometrickými údaji zrušeno od 1. ledna 2016 novelou zákona č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech. Biometrický pas platí k cestám do všech států světa.
Jak funguje biometrický pas?
Nedílnou součástí jak biometrického pasu, tak i občanského průkazu je RFID čip, který je zataven do polykarbonátové (plastové) stránky. Samotný RFID čip je pasivní součástka bez stálého přívodu zdroje elektrického proudu.
K „vybuzení“ čipu dojde pomocí elektromagnetických vln až přiložením čtečky, která dokáže z čipu vyčíst potřebné údaje, které jsou na něm uloženy. RFID čip je umístěn v horní části pasu a po celém obvodu pasu je anténa pro přijímání signálu.
Důležitým aspektem pro fungování biometrického cestovního dokladu je zabezpečení, které neoprávněným osobám brání přečíst si citlivé údaje uložené na RFID čipu.
České pasy splňují doporučení EU, tzv. Basic Access Control, což chrání data před rozkódováním bez příslušného elektronického klíče.
Jak poznat, že je pas biometrický?
Biometrický pas lze snadno identifikovat díky několika specifickým znakům. Jak vypadá biometrický pas? Pasy s biometrickými údaji jsou celosvětově označeny na titulní stránce mezinárodně uznávaným logem – černým obdélníkem s bílým kruhem uprostřed, označujícím přítomnost čipu.
Stránka cestovního dokladu, na níž jsou uvedeny vaše osobní informace, a která zároveň obsahuje čip, je z tuhého plastu.
Pasy se strojově čitelnými údaji se v České republice standardně vydávají od září 2006, a pokud máte novější doklad, bude pravděpodobně biometrický.
Výhody biometrického pasu
Cestou biometrických pasů se vydala většina vyspělých zemí, k červnu 2017 je vydávalo již 120 států. Pasy se strojově čitelnými údaji je velmi těžké zfalšovat, neboť k autentizaci dat je použita infrastruktura veřejného klíče (PKI).
Kromě vyšší bezpečnosti urychlují biometrické pasy odbavení na letištích, neboť jsou kontrolovány automatizovanými systémy. Některé země navíc vyžadují biometrické pasy pro vstup bez víz nebo poskytují rychlejší odbavení pro držitele biometrických pasů.
Jak získat biometrický pas?
Podrobné informace o vydávání cestovních pasů, včetně lhůt a poplatků, najdete na stránkách Ministerstva vnitra.
Žádost o cestovní pas, jehož platnost je u dospělých osob 10 let a u dětí mladších 15 let pět let, se podává buď na obecním úřadu obce s rozšířenou působností, v hlavním městě Praze u úřadů městské části Prahy 1-22, u Ministerstva vnitra nebo v zahraničí u zastupitelského úřadu České republiky.
Standardně vydávaný cestovní pas bude hotový do 30 dnů od podání žádosti. Za občana mladšího 15 let podává žádost jeho zákonný zástupce.
Vydaný biometrický pas lze převzít pouze u úřadu, kde byla žádost podána, nebo který pas vydal. Než se vydáte na dovolenou, ověřte si, zda je nutné mít cestovní pas s určitou dobou konce platnosti.
Některé státy totiž požadují, aby doba platnosti pasu cizince přesahovala plánovanou dobu pobytu minimálně o 6 měsíců.
Doklady potřebné k podání žádosti
K podání žádosti o vydání cestovního pasu, kterou vyplňujete osobně na vybraném úřadě, budete potřebovat:
1. doklad totožnosti, tj. platný cestovní pas, občanský průkaz, rodný list nebo řidičský průkaz;
2. doklad o jménu a příjmení žadatele, typicky občanský průkaz, cestovní pas, matriční doklad či oddací list;
3. doklad o státním občanství ČR, tedy platný občanský průkaz, cestovní pas ČR nebo osvědčení o státním občanství ČR mladší 1 roku;
4. doklad o rodném čísle, tj. občanský průkaz ČR, cestovní pas ČR nebo doklad o přidělení rodného čísla;
5. písemný souhlas zákonného zástupce, pokud je žadatelem nezletilý občan (15-18 let) a pokud není podání žádosti přítomen zákonný zástupce;
6. doklady prokazující oprávněnost k podání žádosti zákonným zástupcem, např. rodný list dítěte.
Zdroje:
Cestovni-pas.cz, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo zahraničních věcí, Wikipedie
Sára Aiblová je studentkou brněnské právnické fakulty. Kromě práva se zajímá o psychologii, kulturu a cestování. Baví ji prozkoumávat aktuální témata ze světa technologií či wellness a předávat je čtenářům.
2 komentáře
Ochrana dat ve státní správě: Jak úřady zabezpečí svá data? - CzechTechnology · 14. 10. 2024 v 10:25
[…] Státní správu v přenesené působnosti vykonávají také obce a kraje. Státní správa v přenesené působnosti je způsob, jakým stát přenáší některé své úkoly na místní úřady. Typicky se jedná o vydávání stavebních povolení, organizaci voleb nebo vydávání občanských průkazů a pasů. […]
📈Podnikání na cestách aneb jak se stát digitálním nomádem | Sleep & Relax · 22. 10. 2024 v 11:28
[…] zařídit si plnohodnotné cestovní pojištění. Dále se ujistěte, že vám nevyprší platnost pasu, občanského a řidičského […]
Komentáře nejsou povoleny.