Nepouštíte telefon z ruky? Kontrolujete sociální sítě několikrát denně? Otevíráte mobil při každém zavibrování? Pak možná trpíte nomofobií – strachem ze ztráty mobilního signálu. Závislost na mobilu může mít zdrcující následky, proto bychom ji měli řešit co nejdříve. V dnešním článku se dozvíte, jak se nomofobie projevuje i jak se jí zbavit.
Jak se projevuje nomofobie?
Samotné označení vzniklo zkrácením anglického spojení „no mobile phobia“. Postižený jedinec trpí strachem ze ztráty mobilního signálu, třeba vlivem nedostatečného pokrytí v odlehlých oblastech, vybití baterie nebo absence samotného telefonu. Nomofobie se projevuje podrážděností a úzkostí při nemožnosti kontrolovat telefon, neschopností opustit domov bez mobilního telefonu, neustálým kontrolováním sociálních sítí a e-mailů i potřebou kontrolovat telefon ihned po probuzení nebo dokonce během noci. Mezi další příznaky patří tzv. fantomovy vibrace, tedy pocit, že neustále slyšíte vibrovat telefon, nebo nošení si mobilu i do koupelny a na záchod.
Příčiny a následky závislosti na mobilu
Hlavním nebezpečím spojeným zejména se scrollingem na sociálních sítích je vytváření závislosti skrze dopaminový efekt. Při používání sociálních sítí nebo obdržení „lajku“ či komentáře dochází v našem mozku k uvolnění dopaminu, což v nás vyvolává pocit uspokojení. Jelikož se jedná o rychlý a jednoduchý způsob, jak si navodit pocit štěstí, začneme jej hledat opakovaně. Tvůrcům sociálních sítí i her je tento mechanismus známý, a veškeré aplikace jsou proto navrženy tak, aby uživatele udržely zapojené co nejdéle neustálým přísunem nových podnětů.
Vzniklá závislost na mobilním telefonu se nepříznivě podepisuje na všech oblastech života. V pracovním životě nebo ve škole se nomofobie projevuje zejména ztrátou schopnosti soustředit se a plnit úkoly kvalitně a včas. Neustálé kontrolování telefonu samozřejmě narušuje také sociální vztahy. Sociální sítě navíc mohou mít zničující efekt na naše sebevědomí, zejména pro mladší uživatele.
Jak se zbavit závislosti na telefonu?
Závislost na mobilu je jako každá jiná a dala by se přirovnat třeba k závislosti na alkoholu nebo nikotinu. Problém je v tom, že mobilní telefon je ve 21. století téměř nepostradatelný, a na rozdíl od alkoholu nebo cigaret ho tak nelze kompletně vyřadit ze života. Existuje však několik tipů, jak se závislostí na mobilu pracovat a dokonce se nomofobie postupně zbavit.
1. Místo telefonu budík
Vzít mobilní telefon do rukou ihned po probuzení a procházet sociální sítě, e-maily nebo hrát hry je velice nezdravý návyk. Abyste si pojistili, že bezduché scrollování na telefonu nebude první věc, kterou ráno uděláte, vůbec si telefon neberte do ložnice. Máte na něm nastaven budík? Pořiďte si skutečný. Čtete na telefonu zprávy? Začněte odebírat ty papírové.
2. Omezená upozornění
Na mobil nás většinou nalákají nové zprávy a upozornění. Abyste tomuto pokušení předešli, omezte nepotřebným aplikacím oprávnění zasílat vám upozornění, případně přepněte mobil do dočasného režimu „nerušit“. Dobu strávenou na vybraných aplikacích můžete kontrolovat také technologiemi k omezení času stráveného na telefonu. Některé aplikace vás například upozorní, že jste na nich v daný den strávili už 60 minut. Popřípadě si můžete stáhnout aplikaci přímo určenou k omezení sociálních sítí.
3. Na pracovní stůl mobil nepatří
Pokud máme telefon na očích a blízko rukou, často na něj nevědomky ze zvyku saháme. Abyste se riziku zbytečného odemykání mobilu vyhnuli, je nejlepší uložit jej při práci nebo učení do tašky nebo do šuplíku, aby vás nepokoušel.
4. Šokující statistiky
Chytré telefony vedou statistiky, v nichž můžete vidět, kolik času jste na nich za daný den strávili. Ve statistikách dále zjistíte, kolikrát za den jste mobil třeba nevědomky otevřeli nebo na které aplikaci jste strávili nejvíc času. Teprve až tato znepokojivě vysoká čísla dokážou někdy člověku otevřít oči.
5. Zabavte se jinak
Závislosti se nejlépe zbavíte, když mozek a tělo zabavíte jinak. Vraťte se ke svým milovaným aktivitám, věnujte se přátelům a rodině nebo si najděte nový koníček. Kreativní činnosti jako je háčkování, pletení, vybarvování omalovánek nebo skládání puzzle zabaví vaše ruce ve chvílích, kdy chtějí sáhnout po telefonu. Pravidelný pohyb zvýší hladinu serotoninu a dopaminu v mozku, takže jej pak nebude hledat na sociálních sítích.
6. Digitální detox
Zkuste si jednou za čas naplánovat den bez elektroniky, kdy se vyhnete veškerému styku s telefonem, tabletem, televizí i počítačem. Místo toho můžete zajít na brunch s přáteli, vyrazit na výlet nebo se věnovat četbě všech těch nedotčených knih na nočním stolku. Jedná se o opatření pro pokročilé, neboť vyžaduje pořádné odhodlání, ale jednou za čas je takový asketický den velmi prospěšný.
Naposledy aktualizováno 18. 6. 2024
Sára Aiblová je studentkou brněnské právnické fakulty. Kromě práva se zajímá o psychologii, kulturu a cestování. Baví ji prozkoumávat aktuální témata ze světa technologií či wellness a předávat je čtenářům.
2 komentáře
Jak funguje volání přes Wi-Fi a které telefony ho podporují? - CzechTechnology · 12. 9. 2024 v 10:34
[…] nastavení telefonu si nezapomeňte zapnout podporu Wi-Fi volání. Volbu Wi-Fi volání obvykle najdete v nastavení […]
Co je to eSIM, jak funguje a která zařízení jej podporují? - CzechTechnology · 3. 10. 2024 v 9:34
[…] musí uživatel požádat o novou kartu. Naopak eSIM je zabudovaná přímo do základní desky mobilu. Navíc lze nastavit pohodlně na dálku – na zabudovaný čip stačí nahrát eSIM profil, a […]
Komentáře nejsou povoleny.