energeticky audit

Kdy je potřeba energetický audit, kdo ho dělá a kolik stojí?

Sára Aiblová, 21. 5. 2024

Náklady na energie v posledních letech strmě rostou. Existují však způsoby, jak svoje výdaje za energie snížit, ať už efektivnějším zateplením, úsporným osvětlením nebo inteligentními zařízeními. Komplexní zprávu o současném stavu budovy i možných úsporných opatřeních vám poskytne energetický audit. Co to je a jak se provádí? Pro koho je energetický audit povinný? A jaká je jeho cena v roce 2024?

Co je to energetický audit?

Energetický audit systematická kontrola a analýza spotřeby energie v budově s cílem najít možnosti úspor. Tento audit zahrnuje sběr a analýzu dat o energetickém hospodářství objektu, hodnocení stávající spotřeby energie i stavu budovy a návrhy na konkrétní opatření ke snížení energetické spotřeby a zvýšení efektivity. Kromě toho je také skvělým nástrojem ke snížení uhlíkové stopy.

Energeticky posudek

Kdy je potřeba mít energetický audit?

Energetický audit se řídí vyhláškou č. 140/2021 Sb., o energetickém auditu. Zákonnou povinnost nechat si zpracovat energetický audit mají subjekty podle § 9 odst. 1 až 3 zákona č. 406/2006 Sb., o hospodaření energií, tedy:

  1. podniky, které alespoň dva po sobě jdoucí roky zaměstnávají 250 a více osob, nebo které vykazují roční obrat vyšší než 1,3 miliardy Kč,
  2. podniky, které dosahují roční spotřeby energií za poslední dva po sobě jdoucí kalendářní roky více než 5000 MWh,
  3. povinnost zajistit provedení energetického auditu mají také stát, kraje, obce a příspěvkové organizace státu, kraje nebo obce, státní a veřejné vysoké školy a Česká národní banka v případě, že hodnota průměrné roční spotřeby energie za poslední 2 po sobě jdoucí kalendářní roky je vyšší než 500 MWh.

Povinnost zajistit energetický audit se ale nevztahuje na podnikatele, jehož energetické hospodářství má spotřebu energie nižší než 200 MWh ročně, ačkoliv zaměstnává více než 250 osob nebo je jeho roční obrat vyšší než 1,3 miliardy. Další výjimkou ze zákonné povinnosti energetického auditu jsou podniky, které mají pro své energetické hospodářství zavedený a akreditovanou osobou certifikovaný systém hospodaření s energií podle harmonizované technické normy (ČSN EN ISO 50001 – Systém managementu hospodaření s energií) upravující systém managementu hospodaření s energií, jehož rozsah odpovídá rozsahu energetického auditu.

Kdo dělá energetický audit?

Energetický specialista je podle § 10 zákona o hospodaření energií svéprávná, bezúhonná a odborně způsobilá fyzická osoba, která složila odbornou zkoušku na Ministerstvu průmyslu a obchodu a obdržela osvědčení o způsobilosti vykonávat činnost energetického auditorství. Jedná se o vysoce kvalifikovaného technika, který musí mít odborné znalosti ze stavebnictví, fyziky a energetiky. Energetický specialistka zpracovává energetický audit a průkaz energetické náročnosti budov. Kromě toho provádí kontroly provozovaných kotlů a rozvodů tepelné energie a kontroly klimatizačních systémů.

Slunecni panely

Průběh energetického auditu

Součástí energetického auditu je fyzická prohlídka zkoumaného objektu. Jak často se energetický audit provádí? Podniky, na které se vztahuje zákonná povinnost si musí nechat zpracovat energetický audit každé 4 roky. Nicméně, i když nemáte ze zákona povinnost audit provést, zejména u firem je vždy vhodné provádět pravidelné kontroly a analýzy energetické náročnosti, abyste identifikovali možné problémy i příležitosti pro úspory energie.

Co si nachystat před příchodem energetického specialisty? V první řadě rozhodně projektovou dokumentaci objektu, ze které auditor zjistí prostorové uspořádání budovy a tepelně technické vlastnosti obálky budovy. Dále si připravte daňové doklady za spotřebu všech druhů energie (plyn, elektřina, teplo) za poslední 3 roky. Nápomocný může být i seznam strojů a zařízení v budově, revizní zprávy nebo smlouvy o dodávkách energie.

Zpráva o energetickém auditu

Výstupem energetického auditu je zpráva o energetickém auditu. Tento dokument obsahuje:

  • souhrn energetického auditu (tj. identifikace zadavatele a energetického specialisty, cíl auditu a den zahájení a ukončení auditu, dále souhrn možností ke snížení energetické náročnosti a program realizace těchto možností),
  • vymezení předmětu energetického auditu (tj. hranice hodnoceného energetického hospodářství),
  • podrobnosti zprávy o provedeném energetickém auditu (tj. přehled užití a spotřeby energie energetického hospodářství a příležitostí ke snížení energetické náročnosti),
  • přílohy zprávy o provedeném energetickém auditu (tj. plán energetického auditu, seznam požadovaných a obdržených podkladů, plán měření a výstupy z měření a soubor ilustrativních fotografií podniku).

Kolik stojí energetický audit?

U ceny záleží na několika faktorech, zejména na rozsahu a komplexnosti konkrétního energetického hospodářství. Finální částku dále ovlivní dostupnost potřebné dokumentace k vašemu energetickému hospodářství i rychlost, s jakou potřebujete audit vyhotovit. Ceny energetického auditu se standardně pohybují u průmyslových a výrobních areálů od 25 000 do 200 000 Kč, u bytových domů a administrativních budov od 15 000 do 70 000 Kč. Pokud je pro vás energetický audit povinný a tuto povinnost nedodržujete, může vám být uložena pokuta do výše 5 000 000 Kč.

energeticka krize

Čtěte také: